CASTRATION Anxiété’ si (İğdiş Edilme Kagısı ya da Bunalımı)?!…

#alttext#
“Anneler çocuklarının aklından tutacakları yerde ellerinden tutarlar.”
DUPONLOUP

Üreme organları, yaşam boyunca seks içgüdüsü (üreme içgüdüsü ya da cinsel içgüdü) doğrultusunda hizmet verdikleri için, insanların doğumlarından başlıyarak yoğun ilgi odakları haline gelir.

Erken dönemde, çocuk karşı cinsin üreme organını görme fırsatını bulduğunda, kız çocukları “Neden bende bu çıkıntılı organ yok!… Yoksa vardı da onu kesip aldılar mı?…” kaygısına düşer. Erkek çocuk ta “Onunkini kesip almışlar!… Acaba ilk fırsatta benimkini de alacaklar nı?…” kuruntusu içinde kalır.

Buna çok küçük yaşlarda kazanılan Castration Anxiété’ si diyoruz. Küçükler düştükleri bu açmazı açık açık dile getirmezler. Bir anlamda içlerine, demek ki bilinç altına, atarlar. Çünkü bilinç bu ağırliktaki bir düşünce ya da fikri kabullenemez.

Bilindiği gibi bilinç altına gönderilen duygular orada rahat durmaz. Bir yolunu bulup bazı simgelerle maskelenerek bilinç katına çıkarlar. Bilince ulaşan bu simgesel davranışlar da neurose’ ların belirtilerini oluşturur.

Anksiyetenin klinik belirtileri 3 grupta toplanır:


1) Psişik Belirtiler: Hafif bir sıkıntı hissinden, yeğin bir denetimini kaybetme, çıldırma ya da ölüm korkusuna kadar uzanan geniş bir yelpazede yer alan duygusal belirtilerdir.


2) Fiziksel Belirtiler: Çarpıntı, nefes darlığı, titreme gibi çeşitli sistemlere değgin belirtilerdir.


3) Bilişsel Belirtiler: Depersonalizasyon, derealizasyon gibi algı bozuklukları, yer, zaman, kişilerle ilgili yanılsamalar biçiminde kendisini gösteren konfüzyon, olayların anlamını değerlendirmede yanlışlıklar, konsantrasyon bozukluğu ile hatırlama güçlüğü anksiyete durumlarında ortaya çıkan bilişsel belirtilerdir.

Castration anxiété’ sinde görülen belirtilere topoluca göz atarsak, şunların var olduğunu görürüz :

Erkek cocuklari, cinsel organlarinin kizlardan farkli oldugunu ayıredince, bir süre pipilerini kaybetmekten korkarlar. kötü birşey yaptıklarında, kızlar gibi pipilerini kaybedeceklerini zannederler. çocukluk dönemindeki bu anksiyete, yaşam boyu eğemenliğimi sürdürür. Doğal olarak biçim degistirip olgunlasarak.

● erkeklerin cinsel organlarinin boylarini dert edinmeleri;

● Sünnetten kacma arzusu, anneye sığınarak pipiyi koruma isteği. Çocuk ruh sağlıkçılarına göre, o yaşlarda annesini babasından kıskanan erkek çocuk, sünnet olayını babanın intikamı olarak yorumlayabilir. 


● Kac kızla yatıldığının skor tutanaklari;

● Kadinla iliskide etkin taraf olmaktan ötürü kendini güclü taraf zannetme yanılgıları;

● Yükseklik korkusu. Bunu yaşayanlar bilir, yükseklikte önce kasık bölgesinden başlayıp boyna kadar yükselen yeğin bir ürperti, ardından kendini boşluğa bırakma isteği gelir. Dayanılmaz olan bu hissin etkisiyle kişi bulunduğu yüzeye, yüzükoyun adeta yapışarak hareketsiz kalır.

● Her türlü böcekten (insecta) korkma ya da tiksinme hali. Bu o kadar güçlü bir histir ki kişi gördüğü böcekle aynı ortamda kalamayıp, kaçar.

● Erkekler pisuvarda, eğer arkalarında bekleyen birileri vaesa bir türlü işeyemezler.

● Denizde yosunlu düzeylere çıplak ayakla basamamak (kayıp düşme korkusu bunun dışındadır).

● Gece vakti karanlıkta denize girmekten korkmak.

Beynimiz yaşamımızı belirleyen, bizi ayakta tutan en önemki organımız (çünkü beyin ölümü gerçekleştiğinde, öteki bütün organların yaşıyor olması bir anlam taşımaz. Kişi ölmüştür) bazı kez böyle ufak tefek oyunlar gerçekleştirip, neurose’ ların ortaya çıkmasına neden olur.

Bunlara karşın, gene de beynimiz en değerli organımızdır. Bu değeri hiç bir zaman aklımızdan çıkarmamamız gerekir.

———————————————

İlgili Makaleler :

Jacobson, Edith. (1976). Kadın süperego oluşumu ve kadın kastrasyon çatışma Psikanalitik Quarterly, 45, 525-538.

Horney, Karen. (1924). Kadın kastrasyon kompleksinin oluşumu Uluslararası Psikanaliz Dergisi, 5, 50-65.

Mayer, Elizabeth Lloyd. (1995). Fallik kastrasyon karmaşık ve birincil kadınlık: kadın cinsiyet kimliğine yönelik Eşleştirilmiş gelişim çizgileri, Amerikan Psikanaliz Derneği Dergisi, 43, 17-38 .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>