Yazar Hakkında

İstanbul, Beşiktaş Akaretler semtınde, 14 Temmuz 1929 da dünyaya geldi
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini 1954 yılında bitirdi.

İstanbul, Süreyyapaşa Hastanesinde, Dr Siyami Ersek’in başkanlığındaki cerrahi kliniğinde asistanlık süresini tamamlayıp, 1962 yılında uzmanlık sınavını verdi.

İstanbul Göğüs Cerrahisi Merkezinin (şimdiki adı Siyami Ersek Hastanesi) kuruluşunu, 1962 yılında gerçekleştiren ekibin bir üyesiydi. Bu hastanede 1968 yilina kadar, klinik şefliği de içinde olarak çeşitli görevler aldı.

İgiltere, Leeds Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesi olan Leeds General Infirmary’de, 1964 yılında bir süre araştırma görevlisi olarak çalıştı.

Yapılan bir çağrı üzerine 1968 yılında İran, Tahran’a tek başına giderek, orada deneyimsiz bir ekibi 16 günde hazırlayıp, İran’daki ilk başarılı açık-kalb ameliyatlarını başlattı.

Ankara Yüksek İhtisas Hastanesinde Dr. Kemal Bayazıt başkanlığında 1968 yılında yapılan Türkiyedeki ilk kalb nakli ameliyatında, ekibin ikinci adamı olarak görev aldı.

Kendi buluşlarını içeren bir tezle girdiği Üniversite Doçentlği sınavını 1972 yılında vererek, doçent oldu.

İstanbul, Şişli Çocuk Hastanesi ile Beyoğlu İlkyardım hastanelerinde açık-kalb ameliyatlarını başlatarak, bir çok başarılı ameliyatı gerçekleştiedi.

Koşuyolu Kalb ve Araştırma Hastanesinin 5 Şubat 1985 de kuruluşunu yapan ekipte bulunarak, bu hastanenin başhekimliği görevine getirildi. Bu son görevini yürütürken 1992 yılında emekli oldu.

Şimdilerde, Muğla, Bodrum İlçesindeki evinde yaşamını sürdürmektedir

4 Responses to Yazar Hakkında

 1. Ülkü diyor ki:

  Yazara, Sayın Yalçın Güran Beyefendiye kişisel gelişimimize sağladığı katkı nedeniyle çok teşekkür ediyorum. İlgiyle takipçisi olacağım. Kendisine sağlık ve uzun ömürler diliyorum…

 2. Renan diyor ki:

  İnsana yardım etme duygusyla koşuya devam eden Yalçın Güran Beyefendiye ,zengileşmemize katkı koyduğu için içten teşekkürler . Koşuya devam .. :-)

 3. Unal diyor ki:

  Başarılı bir çalışma hayatından sonra emeklilik yıllarını bile insanlara yardımla geçirilen bir insanın hayat hikayesi. Allah sizden razı olsun. İnsanlığın sizin gibi insanlara ihtiyacı var ve umarım ben de sizin yolunuzdan gidebilirim

 4. Yasemin diyor ki:

  Yalçın Hocam,

  Öğreneceği birçok konu ve bilgi olan ve eksiği çok olan bu öğrencinize katkınızdan dolayı teşekkürü borç bilirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>