SÜLEYMANİYE CAMİİNİN "İS ODASI" – Bir Vefasızlık Örneği!…

IMG.jpg

“Günümüzde insanlar her seyin fiyatini biliyor,
fakat hiçbir seyin degerini bilmiyorlar.”

OSCAR WİLDE

Daha önce yazmıştık[*]; Mimar Sinan Süleymaniye Camiinin içine bir de hava koridoru inşa etti. Elektriğin henüz bulunmadığı o yıllarda, Süleymaniye 275 dev kandille aydınlatılıyordu. Sinan, bu kandillerden çıkan is camiye zarar vermesin, cemaati rahatsız etmesin diye orta kapının üzerine küçük bir odacık yaptırdı. Binanın değişik köşelerine açtığı oyuklardan giren islerin bu odada toplanmasını sağladı.Adına da “İs Odası” denilen bu bölmenin içine özel bir nemlendirme sistemi kurdu Sinan. Odada toplanan islerden, dönemin en kaliteli mürekkebini damıttı. Süleymaniye’nin duvarlarında gördüğünüz o görkemli kalem işleri, yazılar, süslemeler, caminin kandillerinden çıkan isten damıtılan o mürekkeple yapıldı.Tekrar altını çizmeli, bunlar günümüzden 458 yıl öncesinin bilimiyle, teknolojisiyle yapıldı.

Osmanlı mimarisinin en önemli örneklerinden biri olan Süleymaniye Camii’ nin, Vakıflar Bölge Müdürlüğünce yaptırılan restorasyonu (yenilemesi) sürüyor. Yapımından 458 yıl sonra ilk kez kapsamlı bir restorasyonla özgün mimarisine zarar veren hatalı onarımlardan kurtarılıyor.

Ancak yapılan restorasyon çalışmaları sırasında dünyada eşi benzeri bulunmayan “is odası” nın perişan hali, Mimar Sinanın kemiklerini sızlatacak düzeyde. Camiin aydınlatılmasını sağlayan yüzlerce kandilin isini toplandığı bu odanın duvarları, bazı kendini bilmezlerce yap boz tahtasına döndürülmüş durumda. Odanın duvarları asker arkadaşlarının ya da sevgililerin adlarıyla, tarihlerle, kalb içine alınmış resimlerle ya da tuhaf resimlerle karalama tahtasına dönüştürülmüş halde.

Mimar Sinanın teknolojik harikalarından biri olan “is odası” özgün halinin bozulmaması için şu anda restorasyon dışında tutulmuş bulunuyor. İstanbul Vakıflar I. ci Bölge Müdürü İbrahim Özekinci Odanın hali içler acısıdır. Tarihi dokusunu bozmadan bu odayı nasıl restore ederiz diye düşünmekteyizdemektedir.

Durum, halkımızın tarih değerlerimize olan ilgisinin ne düzeyde olduğunu çok güzel özetlemekte…

——————————————————

[*] “MİMAR SİNAN’ın DEHASI” başlıklı makalemiz.One Response to SÜLEYMANİYE CAMİİNİN "İS ODASI" – Bir Vefasızlık Örneği!…

  1. Anonymous diyor ki:

    Good brief and this fill someone in on helped me alot in my college assignement. Gratefulness you seeking your information.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>