ALKOL – En Önemli Zararı Hangi Organa Olur?!…

#alttext#
“Herkes insanlığı değiştirmeyi düşünür. Ama hiç kimse önce kendisini değiştirmeyi düşünmez.”
Tolstoy

Alkollü içecekler, hiç bir beslenme değeri olmamakla birlikte, dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır. Çünkü alışkanlık yapan maddeler arasındadır. Bu haliyle uyuşturucular ulamına girmektedir.

Dünyada kullanım yüzdeleri bazı ülkeler için şöyle saptanmıştır :

Yetişkinlerde Kişi Başı Tüketim (litre/yıl),

Lüksemburg: 15.5
Macaristan 14.9
Fransa: 13.0
Danimarka 12.9
Avusturya   12.5
İngiltere   12.0
Almanya   12.0
İsviçre        11.0
Yunanistan  10.0
Avustralya   10.0
ABD              8.6
Kanada        8.0
Japonya      7.7
İsveç            6.0
Çin               5.2
TÜRKİYE    1.2

Ağır Derecede Alkol İçen 15 – 19 Yaş Grubu:

Polonya’da %31,
İngiltere’de %30,
İsveç’ de %17,
Norveç’te %15′tir.
İran’da      %14
TÜRKİYE’DE % 1.4

Arap, İslam ülkelerinde bu araştırmalar yapılamıyor. Ama bazı örnekler, gençlerde % 5′ten, yetişkinlerde de % 10′dan fazla olduğunu gösteriyor.

Alkol kullanımının nörolojik komplikasyonlara yol açtığı, yüzyıllardır tıp dünyasında dile getirilen bir gerçek. Alkolün, beyin ile çevre sinir sistemi üzerindeki etkilerini araştıran deneysel çalışmalara ilişkin sonuçlar da 1700’lü yıllardan günümüze dek yazılageldi.

Aşırı alkol tüketiminin beyinde ciddi yıkımlara yol açtığı, alkol tüketimin oranına göre kalp, böbrek fonksiyonlarında da bozuklukların ortaya çıkabileceğini belirtiliyor. Ama alkolün en önde, ciddi biçimde etkilediği organ sistemi beyin ile genelde sinir sistemidir.

Kesin olarak bilinen, alkolün beyin kabuğundan (boz madde) iskelet kasına kadar olan herhangi bir düzeyde merkezi ya da çevresel sinir sistemini etkileyebildiğidir. Bu etkilenim ağır derecede ya da kronik alkol kullanımı ya da alkol yoksunluğu durumunda değişik klinik değerlerle karşımıza çıkmaktadır.

Kandaki alkol niceliği belirli bir düzeye ulaştığı zaman beyin hücrelerince emilen alkol hücre içerisinden su çıkışına, demek ki beyin hücrelerinin su kaybedip büzüşmesine neden olur. Bu büzüşme alkol aldıktan sonraki saatlerde (genellikle ertesi gün) yeğin baş ağrılarına yol açar.

Vücuda alınıp kana karışan her alkol molekülü beyin hücrelerinin bu biçimde büzüşerek belki de yıkıma uğrayıp, ölmesine neden olur ki, bu ilerde psikiyatrik sorunlara yol açacaktır. Erken bunama, reflexlerde zayıflama, duyu organlarında duyum kaybı gibi erken dönem beyin fonksiyon bozukluklarına da neden olur..

Alkol içerken ilk önce düşünme, duygu ile muhakeme alanları etkilenir, içmeye devam ettikçe beyindeki hareket kontrol alanlarını da etkileyerek konuşma ile denge bozukluğu oluşturur, tepkileri yavaşlatır.

Bunun nedeni alkolün ilk etkisinin, nöronlardan önce. synapsisler üzerine olmasıdır. Belirli synapsisler alkol etkisiyle bloke olduğundan uyarı akımları kesintiye uğrar. Bu kalıcı bir etki değildir. Gerçekten de alkolün etkisinden kurtulununca (ayılınca) yukarda sayılan etkiler de kaybolur.

Kalıcı etkiler, ki psikiatrik belirtiler olarak ortaya çıkar, uzun süre yüksek dozda alkol kullanmaya bağlıdır. Burada tam olarak ispat olmamakla birlikte beyindeki bazı nöronların yıkımı söz konusu olabilir. Belki de synapsislerde kalıcı blokajlar söz konusudur. Bunun hangisinin doğru olduğu henüz belli değildir.

Bütün bunlardan anlaşılacağı gibi, bize verilmiş en önemli organımız olan beynimizi korumak için, alkol içiminden olabildiğince uzak durmamız gerekmektedir. Tersi durumda gelecek kuşakların budalalardan oluşması işten bile değildir!…

2 Responses to ALKOL – En Önemli Zararı Hangi Organa Olur?!…

  1. buse nur yener diyor ki:

    bu hayatta herşey çok saçma

  2. buse nur yener diyor ki:

    ALLAHINVERDİĞİ AKLI KİMSE KULLANMIYORRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>