Edvard GRIEG….

crop_grieg_portrait_310_499.jpg

“Yalnız iki tür müzik vardır : iyi ve kötü”
Duke ELLINGTON

Edvard Hagerup Grieg, (15 Haziran 1843 – 4 Eylül 1907) romantik dönemin Norveçli bestekar ile piyanistiydi. La minör’deki Piyano Konçertosu, Henrik Ibsen’in Peer Gynt oyunundaki müzikleriyle tanınmaktadır. Esinini Norveç halk müziğinden alan bir besteciydi. Yazdığı pek çok kısa piano parçasından ötürü kimilerince “kuzeyin Chopin’i” olarak adlandırıldı. Norveç tarihinde yeri büyüktür.

1843 yılında Norveç’in Bergen kentinde doğan Grieg ilk müzik derslerini kendisine piyano dersi veren annesinden aldı. Tanınmış bir kemancı olan aile dostu Ole Bull 1858 yazında yeteneğini fark etti. Leipzig Konservatuarı’na gönderilmesi konusunda ailesini ikna etti. Konservatuarın disiplininden hoşlanmasa da başarılı bir öğrenci olan Grieg, piyanoya yoğunlaştı.

Konser piyanisti olarak kariyerine 1861 yılında İsveç’te verdiği bir konserle başladı. 1862′de eğitimini tamamlayarak doğduğu kent Bergen’de bir konser verdi. Norveç müziği bestelemek istiyordu ama bir besteci olarak daha iyi yetişmek için ülke dışına çıkması gerektiğini gördü. 1863′te Danimarka’ya gidip 3 yıl Kopenhag’da yaşadı. Bu zaman içinde Danimarkalı bestecilerin yanısıra kendisine iyi bir dost ve ilham kaynağı olacak Norveçli besteci Rikard Nordraak (Norveç Ulusal Marşı’nın bestecisi) ile tanıştı. Halk melodilerini dayanarak beste yapma konusundaki görüşlerinden etkilendi. Nordraak kısa bir süre sonra öldüğünde onun için bir cenaze marşı besteledi.

Grieg, 1867′de kuzeni şarkıcı Nina Hagerup ile evlenmiş, ertesi yıl tek çocukları Alexandra doğmuştu. Eşi, ona bir ilham kaynağı, eserlerinin iyi bir yorumcusu oldu. O yıllarda Oslo’da müzisyen olarak geçimini sağlayabilmek için öğretmenlik ile şefliğe ağırlık veren Grieg, sadece yaz tatillerini beste yapmaya ayırabiliyordu. 1868 yazında Danimarka’da tatilde iken La Minör Piyano Konçertosu’nu besteledi. Grieg bu eserde Norveç halk müziği ile Norveç doğası ile karakterine ilişkin kendi algısını bir araya getirmeyi başarmıştı.Yapıt, ilk kez 1869′da Kopenhag’da seslendirildi. Zamanla Norveç denince akla gelen bir yapıt oldu, uluslararası repertuara girip tüm dünyada çalındı.

1868′de Franz Liszt’in Norveç Eğitim Bakanlığı’na yazdığı bir tavsiye mektubu ile bir seyahat bursu alan Grieg, henüz List ile tanışmamıştı. İki besteci 1870′te Roma’da karşılaştılar. Liszt, Grieg’in piano konçertosunu yorumladı ve orkestralama konusunda öğütler verdi. Bu karşılaşma bestecinin kendisine güvenini arttırdı, yeni bir enerji verdi.

1869′da Grieg, 13 aylık kızı Alexandara’yı menenjit nedeniyle kaybetti. 1870′lerin başlarında Bjornstjerne Bjornson ile birlikte çalışıp onun yapıtlarına müzik yazdı. Norveç Kralı Olav Trygvason’un hikâyesini anlatan bir opera besteleme projesi ise aralarındaki bir anlaşmazlık yüzünden yarım kaldı. Müzik mi yoksa metin mi önde olmalı sorunu üzerinden anlaşamayınca proje rafa kaldırıldı. Bu da Grieg’e Henrik Ibsen’in oyununa bestelemek için zaman sağladı. 1876′da Henrik Ibsen’in Peer Gyntadlı oyununun prömiyeri için yazarın isteği üzerine bestelediği parçalar çok beğenilerek, tanındı.

Besteci, her zaman sıkı ilişkilerini koruduğu Bergen Filarmoni Orkestrası’nın müzik direktörlüğünü 1880-1882 yılları arasında yürüttü. 1888′de Leipzig’de Tchaoikovsky ile tanıştı. Tchaoikovsky Grieg’in müziğinin güzelliği, sıcaklığı, orijinalliği hakkında çok olumlu düşünceler içindeydi.

Sonraki yıllar besteciye ün getirdi ama zenginlik getirmedi. Norveç hükümeti kendisine bir emekli aylığı bağladı. Besteci 1903′te Paris’te tüm eserlerinin gramafon kaydını yaptı. Daha sonra bu kayıtlar CD’lere de aktarılmıştır. Ayrıca Grieg, Welto Mignon firmasının otomatik tertibatlı piyanoları için canlı kayıtlar yapmış olup, bu kayıtlar günümüze kadar gelmiştir.

Edvard Grieg 1907 sonbaharında 64 yaşındayken uzun bir hastalık döneminin ardından hayatını yitirdi. Cenazesine kendi şehrinin sokaklarını dolduran 30.000-40.000 kişi katıldı. İsteği üzerine cenazede Rikard Nordraak için bestelemiş olduğu cenaze marşı (yeğeni ile evli olan arkadaşı Johan Halvorsen ‘in orkestrasyonu ile) çalındı. Külleri, eşinin külleri ile birlikte evinin yakınındaki bir dağ kriptine konuldu. Ölümünün 100. yılı olan 2007, Norveç Hükümetince resmi Grieg yılı ilan edilerek, anısına pe çok ulusal-uluslararası etkinlik organize edilmiştir. 1885′ten ölümüne kadar yaşamış olduğu villa, anısına müze olarak düzenlenmiştir.

YAPITLARI :

Piano Sonata in E Minor, Op. 7
Violin Sonata No. 1 in F Major, Op. 8
Concert Overture In Autumn, Op. 11
Violin Sonata No. 2 in G Major, Op. 13
Piano Concerto in A Minor, Op. 16
Incidental music to Bjørnstjerne Bjørnson’s play Sigurd Jorsalfar, Op. 22
Incidental music to Henrik Ibsen’s play Peer Gynt, Op. 23
Ballade in the Form of Variations on a Norwegian Folk Song in G minor, Op. 24
String Quartet in G minor, Op. 27
Album for Male Chorus, Op. 30
Two Elegiac Melodies for Strings, Op. 34
Four Norwegian Dances for piano four hands, Op. 35 (later orchestrated)
Cello Sonata in A Minor, Op. 36
Holberg Suite for piano, later arr. for string orchestra, Op. 40
Violin Sonata No. 3 in C Minor, Op. 45
Peer Gynt Suite No. 1, Op. 46
Lyric Suite for Orchestra, Op. 54 (orchestration of four Lyric Pieces)
Peer Gynt Suite No. 2, Op. 55
Suite from Sigurd Jorsalfar, Op. 56
Four Symphonic Dances for piano, later arr. for orchestra, Op. 64
Haugtussa Song Cyclus after Arne Garborg, Op. 67
Slåtter (Peasant Dances) for piano, Op. 72
Sixty-six Lyric Pieces for piano in ten books, Opp. 12, 38, 43, 47, 54, 57, 62, 65, 68 and 71, including: Arietta, To the Spring, Little Bird, Butterfly, Notturno, Wedding Day at Troldhaugen, At Your Feet, March of the Dwarfs, Poème érotique and Gone.

MN0017267.gif

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>