HUBBLE UZAY TELESKOBU….

Picture 3.png

“Dünyanın Kainat’taki biricik meskûn yer olduğunu farz etmek bile düpedüz cehalettir. Yetkili kişileri – uçan daireler yoktur – iddiasına sürükleyen tabii bir korku veya beşeri bir kibir ve azamettir.”
Albert EINSTEIN

Picture 2.pngHubble Uzay Teleskobu (HUT), ismi Amerikalı astronom Edwin Hubble’ın anısına verilmiş; Nisan 1990′da STS-31 Görevi sırasında Uzay Mekiği Discovery tarafından Dünya etrafındaki yörüngesine taşınmış bir uzay teleskopudur. İlk uzay teleskopu olmamasına karşın, HUT en büyüklerindendir. bir çok üstün özelliği vardır. Ayrıca hem yaşamsal önemi olan bir araştırma aracı olması hem de astronomi için etkili bir halkla ilişkiler öğesi olması nedeniyle çok tanınmıştır.

HUT, NASA ile Avrupa Uzay Ajansı (ESA) arasında ortak bir çalışmadır. Compton Gama Işını Gözlemevi, Chandra X-ışını Gözlemevi ile Spitzer Uzay Teleskobu projelerinden oluşan NASA’nın Büyük Gözlemevleri programının bir parçasıdır.

Picture 6.pngUzay teleskopların yapımı ilk olarak 1923′te düşünüldü. HUT için 1970′lerde, 1983′te uzaya gönderilmesi için fon bulundu, ancak proje teknik gecikmeler, bütçe sorunları ile Challenger faciası nedeniyle gecikti. 1990′da yörüngeye yerleştirildikten sonra bilimadamları ana aynanın teleskopun çalışmalarını kısıtlayacak şekilde yanlış yerleştirildiğini saptadılar. 1993 yılında bir uzay mekiği yolculuğunda bu sorun giderildi.

HUT, Dünya atmosferinin dışında konumlanması yüzünden, yeryüzündeki teleskoplara göre pek çok avantajı olabilmektedir: Atmosferin olumsuz etkilerinden (Görüntüde bulanıklık ile havadaki partiküllerden yansıyan ışığın oluşturduğu arka-plan kirliliği gibi) bağımsız görüntü elde edilmesinin yanısıra, Ozon tabakasınca tutulan morötesi ışığın gözlemlenmesinin ancak bu biçimde olanağı olabilmektedir.

1990 yılında fırlatılmasının ardından, astronomi tarihindeki en önemli enstrümanlardan biri haline gelmiştir. Astronomların astrofizik alanındaki temel problemlerine çözüm bulmakta büyük yarar sağlamıştır. Hubble teleskopunca kaydedilmiş olan Hubble ultra derin alan adlı fotoğraf, bugüne kadar görünür ışık ile en uzak mesafeden alınmış detaylı görüntüdür. Bir çok Hubble gözlemi, en kesin biçimde hesaplanan evrenin genişleme oranı gibi astrofizik alanında bir çok çığır açıcı sonuç doğurmuştur.

HUT, uzayda bakımı astronotlarca yapılacak biçimde tasarlanmış tek teleskoptur. Sonuncusu Mayıs 2009′da olmak üzere beş tane bakım uçuşu gerçekleştirilmiştir. İlk servis uçuşu Aralık 1993′te Hubble’ın görüntüleme hatasının düzeltilmesi için gerçekleştirildi. 2, 3A ile 3B bakım uçuşları sırasında çok sayıda alt sistem onarılmıştır. Bir çok gözlem cihazı daha modern, yetkin olanlarıyla değiştirilmiştir. Ancak 2003 yılında Columbia Uzay Mekiği’nin yaşadığı kazadan sonra beşinci bakım uçuşu güvenlik gerekçeleri ile durduruldu. Uzun tartışmalardan sonra NASA kararını tekrar gözden geçirdi, kurumun yöneticisi Mike Griffin son kez olmak üzere bir servis uçuşu yapılmasına karar verdi. STS-125 Mayıs 2009′da gerçekleştirildi; iki yeni cihaz takıldı. Çok sayıda onarım yapıldı. Yeni cihazların test ile düzeltmelerinin sorunsuz olması durumunda HUT rutin işlemlerine Eylül 2009′da tekrar başlaması kararlaştırıldı.

Teknik Özellikleri :

Hubble teleskopu atmosferin dışına yerleştirilmiş bir robot teleskoptur. Deniz yüzeyinden 593 km. yukarda dairesel bir yörünge çizer. Yörüngesel dönüşü 96 – 97 dakika sürüp, hızı saatte 28 000 km. dir.

Silindir biçiminde olan Hubble teleskopu 11 ton ağırlığındadır. Uzunluğu 13.2 m. olup, en geniş yerde çapı 4.2 m. dir.

Teleskop 0.1 saniyelik açıda yüksek çözünürlükte resimler elde etmektedir.

[Alıntıdır]

Hubble Teleskopunun Uzayda Çektiği Bazı Fotograflar

Picture 5.png

Picture 1.png

Picture 2.png

Picture 4.png

One Response to HUBBLE UZAY TELESKOBU….

  1. Anonymous diyor ki:

    helal sana hocam güzel bir özet olmuş teşekkürler..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>