KUZEY IRAKTAKİ KÜRT TOPLULUĞU İLE MÜZAKERE MASASINA OTURMAK GEREĞİ VAR MI?….

“Coğrafya ülkelerin kaderini belirler”
NAPOLEON BONAPARTE

Türkiyenin yıllardır PKK terörüyle başı dertte. Bunun için yurt içinde, silahlı kuvvetlerimizce, sürekli operasyonlar yapıldığı gibi, pek çök kez sınır ötesine gidilerek Irak topraklarında da PKK terörstlerinin üzerine gidilmekte.

Öte yanda ABD, AB ile Irak Devleti de bu sorunun asker gücüyle çözülemeyeceğini, kesinlikle masa başında toplanıp konuşup anlaşarak çözüme varılması gerektiğini, başka yol olmadığı düşüncesini bize aşılamaya çalışıyorlar.

Konuşulacak kimsenin de Kuzey Iraktaki Kürtlerin lideri Barzani olduğunu öne sürüyorlar.

Geçtiğimi günlerde Irak Cumhurbaşkanı Talabani Ankaraya geldiğinde gazetecilere aynen şunları söyledi :

“Barzani bütün peşmerge güçlerini kullansa dahi bunu başaramaz (demek ki PKK yı ortadan kaldıramaz). ABD liler de yapamaz, biz de yapamayız. Bunun iki nedeni var. Birincisi içeride zaten sorunlarımız büyük ve başımız dertte. ikincisi bu dağlardan onları söküp atmak çok zor.”

Bu sözler, Talabaninin Ankaradayken söylediği başka sözler gibi, “merdi kıpti, şecaat arzederken sirkatin söyler” tümcesiyle eş anlamlı değil midir?.. Talabami’ye göre hiç kimse PKK ile başedemeyeceğine göre, masa başında ne konuşulup üzeride anlaşmaya varılabilecektir?..

Denebilr ki, Barzani silahlı güçle değil ama bir sözüyle PKK terörüne son verebilir!.. O zaman Barzani bu gücünü neden şimdi kullanmıyor da illaki masa başında toplanılmasını istiyor?.. Çünkü çok önceden düşünülmüş bir planı kolayca gerçekleştirebilmek için elinde bir koz olsun istiyor!!..

Maksat açıktır : Barzaniyle masaya oturup Kuzey Iraktaki Kürt Devletinin resmen onaylanmasının sağlanması başlıca hedeftir. Aslında Talabani Ankaraya gelmeden hemen önce Barzaniyle buluşarak ondan Ankarada neler konuşması gerektiğinin direktiflerini almıştır.

PKK terörünü durdurmak için yüce Türk Devletine, boylarına bakmadan şantaj yapma gayreti içindeler. Ama yalniz değiller. Arkalarında ABD ile AB bulunmaktadır. Bunun için böylesi bir cüret içindeler.

Türk Devletinin Kuzey Irakta br Kürt Devletinin varlığını kabul etmesi ilk adım olacaktır. Ardından Türkiyeden toprak isteme dönemi gelecektir. Bu ABD nin Büyük Orta Doğu Projesinin bir gereğidir. Bunun için ABD peşmerge topluluğuna arka çıkmakta, onları boylarını çok aşan istemler için yüreklendirmektedir.

Toprak istemek için de bir ön çalışma yapılacak, Doğu bölgelerimizde bir Kürt Eyaleti kurulması istenecektir. Bunun belirtileri de var : Yalnız federe devletlerde iş gören İstinaf Mahkemelerinden (*) biririnin binası Diyarıbakırda inşa halindedir.

Ondan sonra bu eyalet, Kuzey Iraktaki resmen tanınmış Kürt Devletine bağlanacaktır. Türkiyeden bu işin gerçekleşmesi için istenen toprakların ne kadar geniş olduğunu, yazının başına koyduğumuz haritada açıkça görmektesiniz. Anadoludaki topraklarımızın yaklaşık 1/4 ini terketmemiz isteniyor.

Olacakları bizim gördüğümüz gibi, devlet büyüklerimizin de farkında olmamaları olanak dışıdır. Bütün beklentimiz böylesi oyunların boşa çıkarılmasıdır. Memleketi yönetenlerin en az bizim kadar vatansever olduklarını, böylesi oyunlara gelmeyecek kadar da akıl sahibi olduklarını biliyoruz.

Doğrudan işin içinde olan bir makamda olmadığımızdan, alelade bir vatandaş olarak gidişe doğrudan karışmamız olanağı yoktur. Bu yüzden dönemin arızasız atlatılabilmesi için, ancak Tanrıya yakarıda bulunabilmekteyiz. İnşallah dualarımız Tanrı katında kabul görür… Amin!..
——————————————————

(*) Sulh ve asliye mahkemeleri vb. ilk derece mahkemeler ile temyiz mahkemeleri arasında yer alan ikinci derecede yüksek mahkeme. (TDK).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>