MÜZİK EĞİTİMİNİN ÖNEMİ…

Bir memleketin nasıl yönetildiğini anlamak mı istiyorsunuz;
Onun müziğine kulak veriniz.
Nerede güzel eserlerden oluşmuş uyum vardır, 
orada adalet ve erdem hüküm sürer.

Konfuçyus

Herşeyden önce orta öğretimde verilen müzik eğitimiyle müzik adamları (musician)) yetiştirme amacı güdülmediğini söylemek gerekir. Çünkü müzik adamları konservatuvarlarda yetiştirilir.

Amaç bu değilse, orta öğretimde müzik eğitimi vermekle ne elde etmek istenmektedir?..

Bu sorunun yanıtını iki bölümde toplama olanağı vardır :

● Müzik soyut düşünmeyi, başka bir deyişle soyutlamayı gerçekleştirmede belli başlı araçlardan biridir. Bu, öğrenciye müziğin temel öğeleri öğretildikten sonra, müzik alanındaki başyapıtlarla tanıştırılıp üzerlerinde tartışma açılmakla elde edilebilir. Müzik yapıtlarının doğuş yolundaki aşamaları öğrenciye aktarabilmek gerekir. Bu yolla hem iyi bir müzik dinleyicisi olmaları, hem de soyutlamayla tanışmaları sağlanabilir(*). Hiç akıldan çıkarmamamak gerekir ki, soyut düşünebilme yeteneği matematik için en önemli bir öğedir. Bu olmadan matematiği anlama, onu sevme olanağı yoktur.

● Öte yandan, müzik matematikle iç içe olan bir sanat dalıdır. Öğrenci matematik türü zekanın dışındaki başka bir zeka türünde olsa bile (bkz Çoklu Zeka), farkına varmadan müzik eğitimi içinde matematikle tanışarak onu sevmeye, ona yakınlık duymaya başlayacaktır. Bu da matematik öğrenimine büyük yarar sağlayabilir. Orta öğrenimde matematik eğitiminin amacının, var olan zeka gizilgücünün (potantielle) geliştirilmesi olduğuna göre, Asıl hedefe yaklaşılmış olur.

Zekanın geliştirilmesi ise her türlü eylem için baş koşuldur. Belli bir düzeyin üzerinde olan bir toplum elde etmek istiyorsak, zeka düzeyleri yüksek olan bireyler yetiştirmek zorundayız (**). Bu ekinin (kültürün) gelişmesi, kişiliklerin belli bir düzeyin üzerinde olması, çevresi ile diyaloğa girebilmek, dahası demokrasinin ne olup olmadığını ayırdedebilme gibi hedeflere bizi ulaştırabilecektir.

Müziğin bu etkileri bin yıllardır biliniyor. Örnekse M.Ö 400 yılında Aristo müzik eğitimini genel eğitimin bir parçası olarak görüyor, okulunda müzik derslerine yer veriyormuş.

Aristo bundan 1407 yıl önce müziğin değerini bilip, onun gereğini yerine getiriyormuş ama, yaşadığımız şu günlerde bizim buna hiç önem vermediğimiz açık bir gerçektir.

Nereden mi belli?..

Çünkü orta öğretimde müzik dersi için haftada ancak 45 dakika ayırıyoruz. Bunun yeteceği kanısındayız. Bu görüntü bir “yasak savma” görüntüsüdür. Ayrıca bu dersi verecek öğretmenler ile uygulanan eğitim programlarına gerekli özeni göstermiyoruz da ondan.

Bu günlerde, önemli müzik adamlarımızdan Fazıl Say’ ın müzik eğitiminin üzerinde durmasının nedeni de buradan gelmektedir. Kendisi “ülkemizde çağdaş müzik eğitimine yeterince önem verilmediğinden rahatsız olduğunu” söylüyor. Bizler Fazıl Say’ın müzik eğitimine yukardaki nedenlerden ötürü önem verdiğini anlamaya çalışmalıyız. Bu anlayışa şimdilik çok uzak görünsek bile, aklımızı başımıza alıp bir an önce doğru yolu bulmamız gerekir. Çünkü toplumumuzun geleceğini etkileyen bir konudur bu.

Not : Orta öğretimdeki resim dersleri için de yaklaşık olarak aynı düşünceler geçerlidir.

(*) Sadece müzik için okullarda ayrılan zaman yetersiz değil, ama uygulanan eğitim programlar da tümüyle yanlıştır. Bu konuda kökten değişimi getirecek yeni yöntemleri düşünüp uygulama alanına sokmak gerekir.

(**) Sıradan, bayağı, aşağılık kurnazlıkları yüksek zeka ürünü zannetmekten vazgeçtiğimiz gün, adam gibi adamlar yetiştirme yoluna ancak girmiş sayılabiliriz!…

3 Responses to MÜZİK EĞİTİMİNİN ÖNEMİ…

  1. seda nur diyor ki:

    öncelikle yazınızın akıcılığı ve kelime seçimleriniz konusunda sizi acizane takdir ettiğimi bilmenizi isterim. yazdıklarınıza katılmamak elde değil. fakat ilköğretimde müzik dersini veren öğretmenlerin kendi derslerine gereken önemin verilmemesinden yakınıp, özellikle emsal teşkil etmesi açısından çalışkan öğrencileri hedef alarak, notla korkutup hatta ağlatarak ne derece, müzik eğitimi konusunda başarılı olduklarını açıklayabilir misiniz?

  2. Anonymous diyor ki:

    katılıyorum sedanur abla öğretmenmisin doktormusun bilmyorum ama hocam katılıyorum siz

  3. Anonymous diyor ki:

    size

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>