UZAY YOLU FİLMİNDE OLDUĞU GİBİ IŞINLANMA OLANAĞI VAR MI?!….


Ping
Koy
Lam

Uzayla, uzay yolculuklarıyla ilgili birçok filmde insanların ya da cisimlerin bulundukları yerden çok uzaklara ışınlandıkları anlatılmaktadır. Elbette bunlar birer hayal ürünüdür. Ama bu konuyla ilgilenip üzerinde çalışan bilim adamları da zamanımızda var.

İşin aslı bir cismi ışık demeti haline getirip, demek ki bir tür ayrıştırıp, başka bir yerde tekrar eski haline getirmektir. Günümüzde konuyla kuvantum fiziği, kuvantum teleoptiği ile uğraşan bilim adamları ilgilenmekte. Bunlardan bir tanesi, Malezya, Penang doğumlu Ping Koy Lam.

Bu günkü fizik bilgilerimize göre hiç bir cisim, ışık hızına ulaştığında, cisimsel özelliğini koruyamaz. Bu durumda artık fotonlardan oluşan bir ışık ışını demetine dönüşmüştür. Bir an için cismin ışık hızına ulaşabildiğini varsayalım. Acaba bundan geri dönüş, demek ki tekrar başlangıçtaki cisim haline dönebilme olanağı varmıdır?… Bu sorunun olumlu yanıtı bizi pek çok yeniliğe götürebilecektir.

Günümüzde büyük cisimlerin değil, ama atomların ışınlanabileceği gösterilmiştir. 17 Haziran 2002 de Avustralya Ulusal Üniversitesinden (Australian National University – ANU) Dr. Ping Koy Lam başkanlığındaki bir fizikçi ekibi bir laser ışınını bir konumda ayrıştırarak, yaklaşık bir metre ötedeki başka bir noktada tekrar oluşturmayı başardıkları açıklandı. Ancak Dr. Ping Koy Lam, verdiği bir konferansta, insanların ışınlanması konusunda daha ışık yılı ölçüsüyle geride olduğumuzu söyledi.
—————————————

İlgili Makale :

Warwick P. Bowen, Nicolas Treps, Ben C. Buchler, Roman Schnabel, Timothy C. Ralph, Hans-A. Bachor, Thomas Symul, and Ping Koy Lam :

Experimental investigation of continuous-variable quantum teleportation.
Phys. Rev. A 67, 032302 (2003) [4 pages]
[Issue 3 – March 2003]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>