TÜRKİYEMİZİN ZENGİNLİKLERİ….

Söze başlarken, herşeyden önce bir batılının söylediği şu tümceyi tekrar anımsıyalım : “Türkiye, Türklerin yönetimine bırakılmayacak kadar zengin bir ülkedir”. Burada Türkiyenin zengin bir ülke olması doğru bir sözdür. Ama tümcenin öteki bölümü, Türkleri küçük görerek küstahlığın dile getirilmesi, bir sabuklamadan öte bir şey değildir. Batılılar yaptıkları araştırmalarla Türklerin IQ ortalamasının 90 olduğunu saptayarak, ağızlarına geleni söylayabileceklerini zannediyorlar!… Ama bu büyük bir aldanmadır. Bizler zenginliklerimizi yönetip yönlendirecek zekaya, pek te ala sahibiz.

Zenginliğimizi yapan öğelere bir göz atarsak şunları saptarız :

Dünya bor rezervlerinin % 72.2′si, Toryum’un % 70′i, Mermer’in %40′ı, Fındık’ın % 80′i Türkiye’de. Manisa Gördes’te 10 milyar ton zeolit var. Dünyadaki yıllık tüketimi 3.5 milyon ton.

Konya Derebucak’ta dünyanın en büyük ‘olivin dünit’ madeni rezervi bulunuyor. Malatya’da dünyaya 50 yıl yetecek demir filizi var.

İncir, zeytin, pamuk, bal, armut, ceviz, makarna, gibi ürünlerde ilk 6 içindeyiz

Dünyanın ikinci büyük altın ihracatçısıyız. Jeotermal kaynaklar bakımından Avrupa’da birinciyiz,

Türkiye, 2.5 milyon tonluk un ihracatıyla dünya birincisi. Dünya buğdayının % 3.5′i, arpanın % 4.4′ü Türkiye’de gerçekleştiriliyor.

Safkan İngiliz atlarından 3 kat daha kuvvetli olan dünyanın en güçlü, en dayanıklı safkan Türk atları ‘Akhal-Teke’lerin varlığından haberli olmalıyız. Pek çok Türk Devleti’nin Avrupa’ya yaptığı akınlarda önemli rol oynayan Akhal-Teke cinsi atlarımız, en kaliteli İngiliz ırkı atların bile 3 kat üstün, demek ki, yaklaşık 11 bin metre hiç durmadan koşabiliyor.
 Dünyanın en eski at ırkı olan Akhal-Teke atlarımızın pek çok üstün özellikleri var. Ama dünyanın en güçlü, dayanıklı safkan atlarımızı biz koruyup öne çıkarmalıyız.

Dünya ballı bitkiler florasının yüzde 75′ine sahip olan Türkiye, 4 milyon dolayında arı kolonisi ile dünyada üçüncü, 63 bin ton bal üretimi ile dördüncü sırada bulunuyor.

Bütün bunları saptıyabiliyorsak, zenginliğimizin farkındayız demektir.

Ne var ki, sahip olduğumuz değerleri korumasını, kullanmasını bilmemiz de gerekir. Bizim eksik yönümüzün bu olduğu anlaşılıyor. Bunu gerçekleştirebilirsek pek çok sektörde fiyatları belirleyen, piyasaları yönlendiren, menfaatleri doğrultusunda gerekli iniş-çıkışları yapan bir ülke olabiliriz. Bu da adı geçen piyasalara hakim olmak, bu kesimlerde söz sahibi olmak demektir. Bunu da gerçekleştirecek kapsama gücümüz var.

Aklımızı başımıza alıp, bir an önce değerlerimize sahip çıkıp öne geçmeyi sağlarsak kimse “Türkiye Türklerin yönetimine bırakilamaz” sabuklamasını dile getiremez olur. Böylesi küstahlıklara tanık olup sinirlerimiz tepemize çıkmaz. Dileğimiz budur.

2 Responses to TÜRKİYEMİZİN ZENGİNLİKLERİ….

  1. Anonymous diyor ki:

    buuu nee yaa ben ne diye girdimoo nee çıııkkkttttlllll

  2. Anonymous diyor ki:

    ya kardeşim yapacaksanız adam gibi yapın bu ne yaa bunun konuyla ne alakası varr yyyaaaa

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>