EKONOMİ…

Ekonomi kurallarını çok iyi bimemekle birlikte, geçenlerde aldığım bir E-mail çok dikkatimi çekti. Verilen bilgi doğruysa, ki öyle olmaması için bir neden göremiyorum, bende şaşkınlık uyandırdı.

Çünkü geçtiğimiz aylarda başbakanımız : “IMF’ ye olan borcumuzu hemen ödeyip, ilgimizi kesebilecek durumda olduğumuzu (Merkez Bankası döviz birikiminin buna elverişli olduğunu), ama oradan çok ucuz kredi alabildiğimiz, bu ucuzlukta krediyi başka bir kaynaktan elde edemeyeceğimiz için borcu ödemeyip IMF ile ilişkiyi sürdürdüğümüzü…” açık açık söylemişti.

Ama, bakın aşağıdaki bilgi ne diyor :

(Rahmetli Aziz Nesin bu milletin % 60′indan fazlasının (daha fazlasını kibarlığından söylemedi) aptal olduğunu soylediğinde herkes karşı çıkmistı. Bakin şimdi asağıdaki alıntıları okuyunca nedenli haklı olduğunu anlayacaksınız.
Hürriyet gazetesi, 15 Haziran 2007, Tufan Türenç.

” 11 Mayis 2007 tarihi itibariyla Merkez Bankasının doviz rezervi 112 milyar 798 milyon dolar. (Bende simdiye kadar bu rakam ne kadar yuksek olursa o kadar iyi diye düşünürdüm.) Turkiye bu parayı yabanci bankalara %4 faizle yatırır. (Hangi ülkenin parasını rezervinizde tutarsanız bunu o ülkenin bankalarına yatırmak zorundasınız) “
Simdi gelelim işin en can alıcı yerine.

“Yabanci bankalar da bu paranin 80 milyar dolarını hazinemize ve borsamıza sıcak para olarak yatırır ve %22 faiz alır.
112 milyar dolarin ne kadarinin mevduat alinan ulkeye yatirilacağına ise degerlendirme şirketleri karar verir. Buna, ulke riski denir.

AKP ikdidarında Turkiye bu yolla sıcak paraya yaklasik 90 milyar dolar faiz odedi.”

“AKP iktidarı, 4,5 yilda dişe dokunur buyuk bir yatırım yapmadığı halde Cumhuriyet tarihinin 80 yılda yaptığına yakın iç ve dıs borç yaptı.”

Simdi anladınız mi toz pembe ekonomi tablosunun neden bir türlü bizlere yansımadığını…?)

Böylece, nereye varılmak istendiği ile bu gidişle kaç kilometre yol alabileceğimizi, varın siz hesaplayın….

NOT : Elimdeki bilgi yanlışsa, lütfen doğrunun ne olduğunu, bir yorum yazarak bana bildiriniz!…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>