LİBYADA OLANLAR – Bunlar Bütün Ortadoğu İçin Tasarlanmış Bir Planın Parçası mı?!…

#alttext#
Resimdeki Yazının Türkçesi : KAYGILANMA AFRİKA, BİTİRDİĞİMİZDE GİDECEĞİZ!

“Ancak, kendi kendini idare edebilen akıllı insanlar hürdür.”
Horace

Lbyada neler oldu ya da olmakta?!…

Kendinden önceki buyurucu, zorba (müstebit) iktidarı devirip gelen demokrat, laik devrimci Kaddafi, yönetiminin ilerki dönemlerinde kendisi de koyu bir dinci diktatorya rejimini uygulamaya başlamıştır.

Son günlerde bu dikta ile ülkedeki gelir dağılımının çarpıklığına karşı Libyada halk ayaklanmaları başladı. Bunlar silahlı çatışma niteliğinde olduğu için Libyada bir iç savaşın varlığından söz edebiliriz. Kaddafi karşıtlarına emrindeki orduyu kullarak karşılık verdi. Her iki tarafta da büyük can kayıpları oluştu.

Durumu gören Birleşmiş Milletler Kurumu toplanarak Libyaya bazı yaptırım kararları aldı. Bunlar genellikle Libyaya askeri girişimler biçimindeydi. Araç olarak NATO nun kullanılması öngörülüyordu.

Ancak, daha Birleşmiş Milletlerin kararlarının mürekkebi kurumadan, Fransa Libyaya hava saldırılarıyla bombalamalara başladı. Arkasından İngiltere ile NATO da işin içine girdi. Büyük hava saldiriları gerçekleştirildi. Bu dönemde Türkiye “NATO nun orada işi ne?” diyerek olaylardan uzak kalmaya çalıştıysa da, bir NATO üyesi olarak, bazı çekinceler öne sürerek, gelişen olaylara katılmak zorunda kaldı.

Sonunda varılan noktada Kaddafi ile elindeki güç halen ortadan kaldrılmış değildir. İç savaş küçük bir bölgede olsa bile sürmektedir. Ama Fransa, İngiltere Libyanın petrol varlığının yüzde otuzuna şimdiden el koymuş bulunmaktadır. İtalya bunlarla pazarlıklar içindedir. Aslında Avrupalı “fırsatı ganimet bilip” asıl amacına hizmet yolunda ilerlemektedir. Bu amaç Libyanın zenginliklerinin tümüne el koymaktan ibarettir. Hiç kimse. söylemleri öyle olsa da, Libya halkının mutluluğu ile demokrasiye kavuşması için çaba harcamamaktadır. Amaç bir tür sömürgeciliği yürütmektir.

İş petrolle de bitmiyor. Yapılan bombalamalar yüzünden Libyanın alt yapısı ile yer üstü kuruluşlarının nerdeyse tamamı yerle bir olmuştur. İlerki günlerde bunların yeniden yapılması söz konusudur. Fransa kendisinin büyük üstlenici (müteahhit) kuruluşlarıyla bu işi yapmak istemektedir. Böylelikle daha önce aynı işi yapan Türk kuruluşlarının elinden işlerini alıp, onları devre dışı bırakmak istemektedir. Türk kuruluşlarına belki bir kaç taşeronluk işi verilebilir.

Oysa bu iç savaş nedeniyle, Türk üstlenicilerin yaptıkları işlerin hakedişlerini alamamaları yüzünden uğradıkları zarar pek büyüktür. İlerde bu hakedişleri alabilme olanakları da yok denecek kadar azdır. Araya bir de Fransanın öne geçme çabaları girince, ilerde iş almak ta zora binecektir.

Bütün bunları bir yana koyup düşünürsek, demek ki yüksekten bakıp, tek tek ağaçları değil ormanın tümünü gözlemlemeye çalışırsak, hayretle dikkati çekecek çok önemli bir manzarayla karşılaşmaz mıyız?…

Herkesin bildiği gibi, diktatörlere karşı bu tür ayaklanmalar ile çıkan iç savaşlar Tunus, Libya, Mısır, Yemen, Suriyede hemen eşzamanlı olarak 2011 yılında başlamıştır. Cezairde de hafif bir kıpırdanma olduysa da olaylar kısa zamanda sönmüştür. Bu iç savaşların bir çok ülkede aynı zamanda çıkması dikatleri çekmeye yetmez mi?…

Kaldı ki 2011 de Türkiyede bir iç savaşın çıkacağını anlatan bir senaryonun hazırlandığını da biliyoruz (“2011/ TÜRKİYE İÇ SAVAŞI!!….” başlıklı makalemiz). Böylece eşzamanlı olarak Orta Doğu ile Kuzey Afrikadaki ülkelerde iç savaş çıkarıp, bundan bazı yararlar elde etmek düşünülüp planlanmış olmasın?…

“Böyle düşünmekle paranoia’ ya kapılıyorsun” diyebilirsiz…

Ama ben de size bazılarının Büyük Ortadoğu Projesi kapsamında yeni bir Ortadoğu haritasını, daha 1950 li yıllarda ortaya koyduklarını anımsatmak isterim. Belki de gelişen olgular bu projenin artık gerçekleştirilmekte olduğunun bir göstergesidir!…

Olaylara bir de bu açıdan bakmak gerekir derim!…

One Response to LİBYADA OLANLAR – Bunlar Bütün Ortadoğu İçin Tasarlanmış Bir Planın Parçası mı?!…

 1. Lockman diyor ki:

  Merhaba, benim dis politikaya oldukca ilgim var, Tunusta subat ayinda ihtilal basladiginda beri olaylari dikkatle takip ediyorum, bes alti tane yabanci haber sitesini surekli okurum, ElCezire ve BBC gibi.. Acizane izlenimlerim sunlar.

  Esasen Kaddafi musluman dunyasindaki diktatorlerin en iyisiydi, maalesef en kotu son onunki oldu. Arap baharinda isler aslinda cok da batililarin istedigi gibi gitmiyor, Libyada seriat ilan edildi biliyorsunuzdur. Tunus,Cezayir ve Misir diktatorleri Fransiz ve Ingiliz destekliydi bu da malumunuzdur. Ancak Tunusta secimleri musluman parti En Nahda 41% oyla kazandi. Emin olunuz Misirda secimler olunca da batililarin hic sevinmeyecegi sonuclar cikacak, Musluman Kardesler iktidara gelecek. Suriyede Esadin gitmesini aslinda istemiyorlar, cunku orda da Musluman Kardesler tehdidi var, 1982 Hama katliamini hatirlayin. Yemen’de de ayaklanmalar amerikan destekli diktatore karsidir ayni sekilde..

  Israil dort tarafinda musluman rejimleri iktidarda gormek istemez, basindan beri bu ihtilallere karsidir. Cunki diktatorler ve baski rejimleri israilden nefret eden halki dizginlemenin tek yoluydu. Batililar aslinda Arap baharina cok hazirliksiz yakalandilar. 9 ay once Beyaz Saray sozculerinin basina demec verirken kekelemesinden kizarip bozarmasindan belliydi bu. Su an yaptiklari sey krizi firsata cevirme cabalari, Libyada yapilan da bunun bir parcasi, direksiyonda kendileri varmis gibi bir izlenim birakmaya calisiyorlar, halbuki durum hic oyle degil…

  Turkiye uzerinde cok planlar yapiliyor, ama bu ulkede fedakar analarimiz, askerlerimiz oldukca kimse ic savas cikartamaz Allahin izniyle. Bizler uyanik olalim, cok okuyalim ki yapilan planlari bozalim, uzerinde olan yapilan degil, plan yapan konumuna gelelim. Turkiyenin yirmi yil sonra cok daha iyi bir yerde olacagina inaniyorum, insallah o gunleri goruruz.

  Hurmetler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>