SANSÜR!… – İnternetteki Bıktırıcı Yasaklamalar…

#alttext#
“Adaletsizliği önleyecek gücümüzün olmadığı zamanlar olabilir ama; adaletsizliğe itiraz etmeyi becerameyeceğimiz bir zaman asla olmamalıdır!…”
Eliezer “Elie” WIESEL [*]

Bundan beş gün önce, yeni yazdığım blog makalemi yayınlamak için bloğumun Kumanda Paneline girmeye çalıştığımda ekranda yukardaki resimde olduğu gibi bir iletiyle karşılaştım. Elbette bundan ötürü de makaleyi yayınlayamadım. Bu ayı böyle geçireceğe benzeriz.

Ne olmuştu?… Suç olacak birşey mi yapmıştım da bundan ötürü Kumanda Paneli kapatılmıştı?…

Bu sizi yapacağınız işten alakoymak bir yana, bu uyarıyı görenler için sizin suçlu durumda olduğunuz gibi bir fikre varmalarına neden olmaz mı?… Hakkımda yok yere böyle bir kuşkunun doğmasına neden olmak, hiç kimsenin, hiç bir makamın hakkı olamaz, olmamalıdır!…

Sonradan öğrendik ki, Digitürk isimli ortaklık büyük paralarla satın aldığı maçların yayın hakkını korumak için, aynı yayınları kaçak olarak yayınlayan site ya da sitelere karşı dava açmış. Mahkeme de sadece yayını yapan kanalı kapatacağı yerde, kolay yolu seçerek, kaçak yayını yapan sitenin IP adresine erişimi engelleme kararı almış.

Bunun sonucu aynı IP adresini kullanan, sayıları binleri bulan bloglar da erişime kapanmış oluyor!…

Burada hemen sormak gerekir : Bu adalet midir?!…

Bir tek odunu yakmak için bütün bir orman tutuşturulmuştur. Üstelik bu ilk kez olan bir şey de değildir. Yakınma üzerine mahkemelerin aldıkları benzeri kararlarla bir çok kez aynı zararla karşılaştık. Ay geçmiyor ki bloğumuzun erişimi kapatılmasın…

Üstelik yapılan bu adaletsizlik işe yaramıyor. Suç işlemiş olanlar başka IP lere geçerek kısıtlamadan kurtulup, işlerini sürdürüyorlar. Mahkemenin verdiği karar bir yasak savmaktan öteye gidemiyor. Olanlar bizim gibi binlerce blogculara zarar vermekle sonlanıyor.

Kaldı ki işlenen suç bir hakaret ise, o siteye Türkiyeden erişemiyorsunuz ama, Türkiye dışında bütün dünya bu siteye ulaşıp o hakaret yazısını okuyabiliyor. Çünkü mahkeme kararı sadece Türkiye için geçerlidir.

Böylece Türkiye’de alışık olduğumuz yasaklamalara bir yenisi daha eklendi . Sonuçta binlerce Türk blog yazarına ev sahipliği yapan Blogger.com erişime engellendi.

Bu yasaklamalara yeşil ışık yakanlar İran, Afganistan, Suudi Arabistan, Çin, Libya gibi Türkiyeyi de internette Kara Delik – Black Hole yapma yolunda kararlı, azimli görünüyor.

Adil olan suçu işleyeni bulup, verilecek cezayı sadece ona uygulamaktır.

Bunun yolları yok değil, vardır!…

● Bunlardan birincisi, internette yapılan yayınlardan zarar gördüğü savında olanların, Alt Yapı Sağlayıcısı olan Google ile doğrudan konuşup, anlaşarak yalnızca yakındığı sitenin kapatılmasını sağlamaktır. Google ABD de yerleşik olup, Türkiyede bir dalı olmadığından bu işin ABD de gerçekleştirilmesi gerekir. Şu ya da bu nedenle bu başarılamıyorsa…

● Zarar veren tarafa karşı dava açmak gerekecektir. Ancak yalnızca Türkiyede açılacak davada zarar verenin adresine ulaşma olanağı yoktur. Çünkü bir ABD kuruluşu olan Google bizim mahkememizin sorularına yanıt vermek zorunda değildir.

Bu nedenle aynı konuda hem Türkiyede, hem de ABD de birbirine koşut iki dava birden açmak gerekir. Böylelikle Google ABD mahkemelerine zorunlu olarak aranan kişinin elektronik adresini verecektir. Bu bilgi Türkiyedeki mahkemeye aktarılarak, buradaki Servis Sağlayıcı ortaklıktan aranan kişinin gerçek adresi ile telefon no. suna kadar ulaşılabilir. Böylece yakınılan kişi, gerçek kişilik olarak Türk mahkemesi önüne çıkarılarak gerekli ceza verilebilir. Bundan başkaları da zarar görmemiş olur.

Denebilir ki, bu yol çok zaman alacaktır. Böyle bir dava bir yıldan fazla uzar.

Doğrudur!… Ancak bir iki kişi bu yolla ağır cezalar alırsa, sonrasındakiler aynı suçu işlemekten kaçınacaklardır. Bu ilerisi için çok iyi bir caydırıcı önlem olur.

Bir iki kez uzun davalarla uğraşmak, bir gün içinde binlerce kişiye haksızlık ederek adaletten uzaklaşmaktan yeğdir.

Her zaman olduğu gibi, bunda da işin kolayına kaçıp hak çiğneme yoluna gitmemeliyiz!…

———————————————–

[*] Eliezer Wiesel (d. 30 Eylül 1928), Nobel Barış Ödülü sahibi edebiyatçıdır.

Romanya’da dört çocuklu bir Yahudi ailenin üçüncü çocuğu olarak doğdu. 19 Nisan 1944′te Nazilerce ailesiyle beraber Auschwitz-Birkenau toplama kampına gönderildi. Sol koluna dövmeyle A-7713 numarası işlendi. Annesi ile en küçük kardeşinin burada öldürüldüğü sanılıyor. 1944 yılının sonunda babası ile beraber Buchenwald Toplama Kampına nakledildi. Babası 28 Ocak 1945′te açlık ile hastalıktan öldü. O tarihe kadar babası ile beraber kalmayı başardı. Kamplarda çalıştırılarak geçirdiği bir yılın ardından, 11 Nisan 1945′te Buchenwald kampının Amerikan ordusunca ele geçirilmesiyle, özgürlüğüne kavuştu.

Savaştan sonra bir Fransız yetimhanesine yerleştirildi. Hayatta kalmayı başaran iki kızkardeşiyle bir araya geldi. 1948′de Sorbonne Üniversitesinde felsefe öğrenimine başladı. Hayatını gazetecilik yaparak kazandı.
1952 yılında François Mauriac‘la tanışana kadar, savaş sırasında yaşadıklarıyla ilgili yazmayı reddetti. Daha sonra yakın arkadaşı olan Mauriac onu yazmaya inandırdı. Bunun üzerine ilk kitabı Gece‘yi yazdı, 1958 yılında yayımlattı.

Yahudi Soykırımı’ndan kurtulmuş olan Avusturya doğumlu yazar Marion Esther Rose ile evlendi. 1972′de oğulları Shlomo Elisha doğdu. ABD’de yaşadığı yıllarda 40′tan fazla kitap yazdı. Birçok edebi ödül aldı. 1986 yılında şiddet ile ırkçılığa karşı duruşuyla Nobel Barış Ödülü aldı.

One Response to SANSÜR!… – İnternetteki Bıktırıcı Yasaklamalar…

 1. emine artar diyor ki:

  Ben marka patent ve fikri haklarla uğraşan bir büroda çalışmaktayım,
  Son zamanlarda yapılan yasaklamalar hep FSEK kapsamında alınan kararların uygulamasıdır.
  Burada yasaklama talep eden firma FSEK kapsamında haklıdır ama yazıda belirtildiği üzere yasak sadece “hukuka aykırı bölüm” için uygulanmamakta tüm blog site için uygulanmaktadır.

  Bu durumu şu şekilde yorumlayalım; orjinal ürün satan mağazada aynı zamanda taklit üründe var ve taklit ürün için arama, toplama kararı alınmış ama uygulamada taklit ürünün yanında orjinallerde toplanmış, bu durum nasıl hukuken mümkün olmaz ise ınternet üzerinde yapılan tüm sitenin kapatılmasıda (yayın yasağı) mantık açısından adil değil.

  FSEK kapsamında bu tür soru ve paylaşımlarınızı http://www.markapatentdavalari.com forum sitesinde yazabilir ve paylaşabilirsiniz.
  Sevgiyle kalın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>