GLENN MILLER – Bu Bağlamda Uçak Kazasında Ölen Sanatçılar?!…

#alttext#Glenn Miller ile Paris’e Gitmek İçin Son Kez Bindiği Norseman C-64 tipi Küçük Uçak

“Evet, kirli bir ırmaktır insan. Kirli bir ırmağı içine alması ve bozulmadan kalması için deniz olmalıdır kişi…”
Nietzsche

Gelmiş geçmiş en büyük müzik orkestralarından birinin lideri Glenn Miller, 15 Aralık 1944 gecesi Londra’dan Paris’e gitmek için bindiği Norseman C-64 tipi küçük uçak, Manş Denizi (English Channel) üzerinde kaybolmuş, Paris’e hiç inmemiş, bugüne dek hiçbir biçimde ne uçağın kalıntısı ne de cesetler bulunamamıştır.

Alton Glenn Miller 1 Mart 1904’te Iowa’da doğmuştur. İlk orkestra çalışmalarına 1934’te başlamış, ancak bildiğimiz Glenn Miller orkestrasının doğuşu 1937’de olmuştur. Orkestranın şarkılarına örnek olarak “In the Mood”, “Tuxedo Junction”, “Chattanooga Choo Choo”, “Moonlight Serenade”, “Little Brown Jug” verilebilir.

27 Eylül 1942’de Glenn Miller orkestrayı bırakarak orduya katılmak, ülkesine hizmet etmek istedi, Paris’e gönderildi. Miller burada bir ordu orkestrası kurmak istedi. Kendi orkestra elemanlarını buraya getirebilmek için inatla büyük bir çaba gösterdi. Sonunda bunu başardı. Miller’a orduda “Major = Binbaşı” rütbesi verilerek, orkestra ordu için çalmasını sürdürdü. Savaştan sonra Glenn Miller orkestrası Rainbow Corners ile Hotel de Paree’de program yapmaya başladı. Glenn Miller kaybolduğu gece, orkestrasının daha önce de gittiği Paris’e gitmek için yola çıkmıştı, orada Olympia’da bir konser vereceklerdi.

Glenn Miller’ın ölümünden sonra çıkan, hangisinin yanlış bilgi olduğu henüz anlaşılamayan söylentiler şunlardır :

1- Miller bahsedilen uçağa binmiştir, tanıkları vardır. Uçak ise hiç inmemiştir. Buna tanık olan birinci kişi, Glenn Miller’in özel şöförüdür. Bu konu da şöförün oğlu olan Brian McCulloch’ca aydınlatılmış, babasının kendisine anlattıklarını ayrıntılı olarak aktarmıştır. Babasının, Glenn Miller’ı o gece götürdüğü gece klübü, sonra havaalanına bırakması, bagajdan çantalarını çıkarması, uçağa binerken eşlik etmesine kadar anlatmıştır. Bundan başka bu olayı doğrulayan resmi bir havaalanı çalışanı da vardır.

2- Miller, bir otelde sevgilisinin kollarında kalp krizinden ölmüştür. Ama o zamanlar orkestra Amerikan Ordu Orkestrası olduğundan olay saklanmıştır. Bazıları uçakla Paris’e indikten sonra bir otelde, bazıları da Paris’e gitmeden önce Londra’da bir otelde öldüğüne dair tanıklık etmektedirler. Bu konu Bild gazetesinde, Udo Ulfkoutte’nin ele geçirdiği Gizli servis dosyalarında okuduğu söylenmektedir. Daha sonra bu konuda araştırmalar yapan Chris Valenti de, sözü edilen gizli servis dökümanlarına kendisinin de ulaştığını belirtmektedir. Karısı ile ülkesine bağlı bir askerin, sevgilisinin kollarında ölmesi nedeniyle gerçeğin saklandığı savunulmaktadır.

3- Miller’ın arkadaşı, “The Big Band Era” ile “The Glenn Miller Story” nin yazarı George Simon’a göre Miller o uçağa hiç binmemişti. Çünkü Miller’da ciddi düzeyde uçak korkusu vardı.

4- A.C. Griffith’in anlattığına göre Miller Paris’te vurulmuştur. Birgün sonra da uçak kazası öyküsü ortaya atılmıştır. Bunu da, savaş sırasında Paris’te olan, olayı gören bir adam ile, savaşta paris’te görev alan bir kadın Amerikan askerinin telegrafta Miller’in vurulduğu haberinin gelmesini kendi gözleriyle gördüğünü anlatmasına dayandırır. Ayrıca bu öyküyü doğrulayan, o sırada orada olup, olayı doğrudan gören Arnold Smith isimli birinin anlattıkları bulunmaktadır. Sevgilisinin kocasınca vurulduğunu görmüş olduğunu söylemektedir. Çünkü cesedi götürürlerken genç bir adamı da tutukladıklarını belirtmektedir.

5- Miller’ın uçağı yanlışlıkla Royal Air Force tarafından bombalanarak düşürülmüştür. Royal Air Force’un logbook’larını tutan Fred Shaw, o tarihte yanlışlıkla tek motorlu küçük bir uçağın bombalanarak düşürüldüğünü kaydetmiştir. İngiliz Savunma Bakanlığı da nedense ta 1985’te böyle bir açıklama yapma gereği duymuştur.

Günümüze dek ne yazık ki Glenn Miller’ın ne cesedi, ne de uçakla ilgili herhangi bir iz ya da kalıntı bulunamamıştır. Sembolik Glenn Miller mezarı, Nisan 1992’de Miller’ın kızının isteğiyle, Arlington National Cemetery adlı savaşta ölenlerin bulunduğu bir mezarlığa taşınmıştır.

Ayrıca 1953 yılında gösterime giren, Anthony Mann’ın yönettiği, başrollerini James Stewart ile June Allyson’ın oynadığı “The Glenn Miller Story” adlı bir film bulunmaktadır.

Glenn Miller’ın uçağının resmi kayıt bilgisi şöyledir:

Plane Registration-44-70285 (PlaneCrashInfo.com)
Military Service Number-550

Uçaktaki öteki 2 kişi: Pilot John Morgan ile Lt. Colonel Baessel

Uçak Kazalarında Yaşamlarını Kaybeden Top-Ten Müzisyenler:

Carlos Gardel, Kolombiya turnesi sırasında Alfredo La Perla ile bindiği uçağın havalanamadan başka bir uçakla çarpışması sonucu çıkan patlama ile Medellin kentinde 24 Haziran 1935’te yaşamını yitirdi

Buddy Holly, Richie Valens, The Big Bopper Tarih: 3 Şubat 1959.

The Lynyrd Skynyrd grubunun vokalist ve şarkı yazarı Ronnie VanZant, gitarist Steve Gaines, vokalist Cassie Gaines Tarih: 20 Ekim 1977

Stevie Ray Vaughan (Yaş: 35, blues gitaristi )
Tarih: 27 Ağustos 1990

Jim Croce (Yaş 30, Rock şarkıcısı), grup arkadaşı Maurice Muehleisen, komedyen George Stevens. Tarih: 20 Eylül 1973

Patsy Cline (Yaş 30, country şarkıcısı), menejeri Randy Hughes, ‘Cowboy’ Copas ile ‘Hawkshaw’ Hawkins.
Tarih: 5 Mart 1963

John Denver (Yaş 53, country şarkıcısı)
Tarih: 12 Ekim 1997

Aaliyah (Yaş 22 – R&B; şarkıcısı ve aktris)
Tarih: 25 Ağustos 2001

Ricky Nelson (Yaş 45- Rock‘n’roll şarkıcısı) , Stone Canyon adlı grubunun 5 üyesi ve nişanlısı
Tarih: 31 Aralık 1985

Otis Redding (Yaş 26- Rock‘n’roll şarkıcısı) ve Bar-Kays adlı grubunun 4 üyesi
Tarih: 10 Aralık 1967

Randy Rhoads (Yaş 25 – Ozzy Osbourne’un lead gitaristi)
Tarih: 19 Mart 1982

NOT – Glenn MILLER orkestrasının solo trompetçisi Yarbay STANLEY, 1962 yılında Ankara’da görevli olarak bulunduğu sırada Amerikan Büyükelçiliğinde dinlediği Hava Kuvvetleri Dans ve Caz Orkestrasını çok beğenmiş, kendi çabaları ile orkestraya güncelliğini her zaman koruyan, ölümsüz yapıtlardan oluşan bir caz repertuarı kazandırmıştır. Hava Kuvvetleri Dans ve Caz Orkestrası 1969,1970 ile 1974 yıllarında Türkiye’de yılın sanatçısı seçilmiştir. Şu an bu orkestranın ismi CAZIN KARTALLARI ORKESTRASI” olarak değiştirilmiştir.

[Kaynak : LastFm ile Wickipedia]

2 Responses to GLENN MILLER – Bu Bağlamda Uçak Kazasında Ölen Sanatçılar?!…

 1. Yakup Varlık diyor ki:

  Hava kuvvetleri Dans ve Caz Orkestrası 1962 yılında Orhan Sezener tarafından çalıştırıldı.
  Takibeden yıllarda da bu çalışmalar devam etti. Orkestra büyük olduğu için, her yıl iki veya üç gruba ayrılarak, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramlarında, Hava Kuvvetlerinin çeşitli Birliklerinde
  konserler verdi.Aynı yıllarda radyolarımızda da '' Orhan Sezener yönetimindeki Hava Kuvvetleri Dans ve Caz Orkestrası'' nın konserleri yayınlanmıştır. Böylece nitelikli
  'big band' müziği ve repertuvarı
  ile toplumumuzun bir kesimine unutulmaz anılar yaşatmıştır.
  Yakup Varlık.

 2. Sedad Çağlar diyor ki:

  27 Eylül 1942′de diye başlayan paragraf bilgilerinde eksiklikanlışlık vardır. Miller Ekim 1942 ile Mayıs 1943 arasında, Yüzbaşı rütbesi ile katıldığı Hava Kuvvetlerinde normal askeri eğitim aldıktan sonra 45 kişilik askeri orkestrasını kurdu ve konserlerine başladı. Yaklaşık bir yıl sonra İngiltereye gelip konserlerine devam etti. Bu arada binbaşı olmuştu. Aralık 1944′de Paris’e gitmeleri istendi. Miller özel bir uçakla yola çıktı, bir daha haber alınamadı kendisinden. Orkestrası daha sonra Paris’e geldi ve orketranın aranjörü Jerry Gray yönetiminde konserlere devam ettiler. Kısa bir süre sonra da savaşbitti ve hepsi terhis olarak yurtlarına döndüler. Miller’in nasıl ölmüş olduğu kesinlik kazanmadı henüz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>