WİKİLEAKS BELGELERİ – Bir Taşla Pek Çok Kuş!!…

#alttext#
“Herkesi bir defa, BazıLarını her zaman aldatabilirsiniz.
Ama; herkesi her zaman aldatamazsınız.”

Abraham Lincoln

Wikileaks adlı bir internet sitesinde ABD nin dünyanın çeşitli noktalarda bulunan elçiliklerinden kripto ile Washington’ a gönderilen belgelerinin bir bölümü açıklandı. Bu belgelerin sayısının 250 bin kadar olduğu söyleniyor. Bunların Türkiyeyi ilgilendiren bölümü 7 918 belgeymiş.

Belgelerin gizlilk derecesi, Secret ya da Top Secret değil, ama en düşük gizlilik derecesi olan Confidential düzeyinde.

Belgelerin açıklanacağı bir kaç gün önce bildirilmişti. Yapılan yayının hemen ardından, ABD resmi ağızları belgelerin gerçek olduklarını doğruladı. Ancak ABD dış politikasının bunlar üzerine kurulu olmadığını söylediler.

Burada anlaşılamayan, bu kadar çok belgenin, ABD yetkililerince bir gün gibi kısa bir zamanda nasıl incelenip doğru olduklarının onaylandığıdır!!…

Çünkü Türkiye ilgili olanlar bile, demek ki tüm belgelerin % 3.2 si, ilgililerce bunca gündür tam olarak incelenememiştir. Şimdiye kadar ancak 30 kadar belge açıklanabildi.

Herşeyden önce ABD Haberalma Kuruluşunun (CIA), dünyada haberalma işini yapanların en başında geldiğini bilmek gerek. Birçok ülkede “zülfü yare dokunacak” bu gibi belgelerin yayınlanmasının önlenmesi bu kuruluş için çocuk oyuncağı olması gerekirdi. Üstelik bu yayımın yapılacağı da önceden bildirilmiştir… Bu yapılmamıştır!…

Ayrıca, belgelerde bulunan bazı ABD ajanı isimleri karartılarak görünmez hale getirilmiştir. Bu belgeleri yayınlayan ABD yönetimiyle ilişkisi olmayan biri ise, bu önlemi almaya neden gerek görmüştür acaba?!!…

Bütün bunlardan, bu belgelerin yayınlanmasını Washington’ un istemiş olduğu, ister istemez akla geliyor. İki bakanımız da bu kanımıza katılmaktadır.

Başbakan da dolaylı olarak bunu söylemektedir. O, ABD den bu kriptoları yazanlardan hesap sorulmasını istiyor. Ama ABD nin böyle bir niyeti olduğuna ilişkin hiç bir belirti yoktur. Sadece bir “Pardon” diyerek bağışlanmalarını istemekle yetiniyorlar.

İyi de, Washington bu belgelerin açıklanmasınıi neden istemiş olabilir?!…

☻ Bu belgeler yardımıyla belli yerlerde, kendi görüşleri doğrultusunda kamuoyu oluşturmak istemiş olabilirler. Oluşan bu kamuoyu sorunlara ABD eğilimi doğrultusunda çözümler getirecektir.

Bu düşünce hedef toplumun çoğunluğunun cahil, hele de alık olduğu durumlarda hiç bir işe yaramayacaktır. Çünkü böyle ülkelerde, bu yolla yeni bir kamuoyu oluşturmaya olanak yoktur. Oralarda bunun başka yolları vardır. Bizce ABD nin hesabı bu tür toplumlar için yanlış sonuç verecektir.

☻ Bazı bölgelerde karışıklık çıkmasını, dahası iç savaşların olmasını yeğleyebilir. Bunlar III. Dünya şavaşının çıkmasına neden olacaktır. Ama ABD, belki de artık yeni bir Dünya Savaşının çıkması zamanının geldiğine inanmaktadır!…

Bütün bunlara karşın, President Obama da içinde olarak, bütün ABD ileri gelenleri ortalığı yatıştırmak için ellerinden geleni yapmaya çalışıyorlar. Bu biraz diplomasinin nezaketini yerine getirmek olduğu kadar, pimi çekilmiş bir el bombasının ellerinde patlamak üzere olduğu bilincine varmış olmalarından kaynaklanıyor olmasındandır. Bu yüzden de Yadırgamamak gerekir.

Ama sonuçta ortaya çıkan çok ciddi savlar vardır. Bunlar yokmuş gibi davranılamaz. Demek ki hiç bir şey eskisi gibi olamayacaktır.

Bu varılan noktadaki durum, “Bindik bir alemete, gidiyoruz kıyamete” deyimiyle ancak anlatılabilir. Zaman her şeyin ilacıdır. Bekleyip sonuçları göreceğiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>