ROZBİF (ROAST BEEF = DANA KIZARTMASI)!…

#alttext#
“Askerlerimizi daha rozbif midelerinde iken harbe sevk etmeli!”
Bir İngiliz Generalinin Sözleri

Bu yemeğin adına ilk bakışta, Türkçesinden yola çıkarak, etin iç tarafının pembeliğinden ötürü bu adı almış gibi görünebilir. Ancak bu adın aslı İngilizce olup, roast beef’ tir. Demek ki dana kızartması anlamını taşır. Roast sözcüğünün aynı anlamdaki Fransızcası rôtir’ dir. Ama Fransızlar roast beef’ e “rosbif” derler. Yemeğin ismi de buradan, geçen yüzyılın başlarında Fransızcanın dünyada yaygın dil olması nedeniyle, Türkçemize geçmiştir.

Roast beef İngiltere, Kanada, İrlanda ile Avustralyada geleneksel olarak sunulan “Pazar günü akşam yemeği” dir. Çarşıdaki yiyecek satılan dükkanlarda ise soğuk olarak dilimlenip cheddar peyniri ile birlikte yapılan sandviçler halinde servis edilir.

Roast beef’ in geleneksel yanı İngilterede Yorkshire Pudding’ i ile kendini gösterir. Bu yemek İngiltere için ulusal bir anlam taşımaktadır.

YAPILIŞI

Malzemeler :

Bir bütün dana bonfilesi ya da noix
(Bazı tanımlarda antrkot, sokum, contre noix da kullanılır dense de doğrusu yukardakilerdir)

Tane Karabiber Bir Çorba Kaşığı
Esmer Toz Şeker İki tatlı kaşığı
Defne Yaprağı iki tane
Biberiye bir sap
Kekik bir tatlı kaşığı
Tereyağı İki Çorba Kaşığı
Zeytin Yağı İki Çorba Kaşığı

Yapılışı :

Karabiberler ezilerek parçalanır. Bu esmer şekerle iyice karıştırılır. Bonfile ya da Noix genişçe bir kapta bu karışıma yuvarlayarak bulanır.

Bir tavada tereyağı ile zeytinyağı iyice kızdırılır. Karışıma bulanmış et tavada çevirerek iyice kızartılır. Burada kızarma ölçüsü etin yüzeyinin karaya yakın renk reğiştirmesidir. Bunun için her yanı 3 – 4 dakika kızartılır.

Fırın önceden 200 C ısıtılır. Bir tepsi içinde önce kızartılmış et fırına konur. Fırın tepsisinde etin altına gelecek biçimde defne, biberiye, kekik konur. Az pişmiş için 20 dakika, orta pişmiş için 25 dakika, çok pişmiş için 30 – 35 dakika fırında tutulur. En iyi sonuç orta pişmişte elde edilir. Bu arada, etin üzerine birkaç kez tavadaki yağdan bir fırça ile sürülür.

Et servis edilmek için çok ince olarak dilimlenecektir. Bunun için çok keskin bir bıçak kullanmak gerekir. Sıcak servis edilmek isteniyorsa, fırından çıktıktan sonra et bir süre dinkendirilmelidir. Çok sıcakken dilimlenirse, dilimlerde bozulma görülür. Soğuk servis edilecekse et bir aluminyum fokyoya sarılarak soğukta bekletilir.

Rozbif her tabağa ayrı servis yapılmalıdır. Kişi başı 3 – 4 dilim konulur. Servis yapılan tabakta rozbif dilimleri yanına yeşillikten oluşan bir garnitür konabilir. Bu yeşilliğe mayonez ile sote edilmiş soğan dilimleri de eklenebilir. Ayrıca servis yapılırken, etin kendi suyunu üstüne dökebilir ya da etin suyunu kremayla karıştırarak elde edilecek sosu kullanabilirsiniz.

İngilizler roast beef’in yanına karaerik ya da ahududu marmelatı koyarak servis ederler.

#alttext#

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>