SAYILAR HAKKINDA?!…

123.jpg

“Aynı enformasyona farklı bakış, bizim davranışlarımızı belirler”
Stephen R. Covey

Elime sayılardan söz eden ilginç bir yazı geçti. Bunu paylaşmak istedim.

Bilindiği gbi 1 2 3 4 … diye giden, bizimle birlikte batılıların da kullandığı sayı simgelerine Arap rakamları denir. Fakat bu rakamları Araplardan önce Fenikeli tacirler kullanmışlardır.

Bir de Romalıların kullandığı, Romen rakamları denilen rakamlar vardır. Bunlar da I. II III, IV… gibi yazılıp, sıralanırlar. Ne var ki, bu sayı dizisinde (0) sıfır yoktur. Çünkü Romalılar döneminde daha sıfır fikri ortaya atılmamıştı.

Burada ilginç olan, Arap rakamlarının biçimlenmesine neyin neden olduğudur. Elimdeki yazıya göre bunun nedeni açılar olup rakamları oluşturan biçimler buradan türetilmiştir. Şöyle ki :

Screen shot 2010-05-07 at 6.50.22 PM.png
Screen shot 2010-05-07 at 6.50.50 PM.png
Screen shot 2010-05-07 at 6.51.23 PM.png

İyi de (0) sıfır için ne denebilir?…

Ona da bir neden bulunmuş :

Screen shot 2010-05-07 at 6.51.59 PM.png

GERÇEKTEN İLGİNÇ DEĞİL Mİ?!…

One Response to SAYILAR HAKKINDA?!…

  1. Melek Şenyurt diyor ki:

    bir matematik öğrencisi olarak çok ilgi çekici buldum bu yazıyı. Kullandığımız rakamların arap rakamları olup, onların kullandıklarının latin rakamları olduğu bilgisini daha önce edinmiştim, duyduğumda ilginç gelmişti. Bu bilgiye ulaşmama sebep olduğunuz için çok teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>