Panthéon, Paris…

Intérieur_du_Panthéon.jpg

“Magnum opus”
(Bir Şaheser)

Panthéon, Paris’in Quartier Latin bölgesinde bulunan bir yapıdır. Paris’in koruyucu azizesi Geneviève adına sunulan bir kilise olarak inşa edilmişse de, Fransız Devrimi sonrasında kilise işlevini kaybetmiş, önemli Fransız aydınlarının gömüldüğü bir anıt mezar halini almıştır. Roma’daki Pantheon’dan esinlenilmiş sütunlu ön yüzü ile, neoklasik mimarinin en erken örneklerindendir. Paris’in 5. arrondissement ‘ındaki Sainte-Geneviève tepesi (Montagne Sainte-Genèvieve) üzerinde bulunduğundan, tüm şehre eğemen bir manzarası vardır.

Temeli Kral XV. Louis‘nin emriyle 1758′de atılmış olsa da, finansal güçlükler nedeniyle yapımı 1789′a kadar bitirilememiştir. Fransız Devrimi sonrasında başa gelen hükümet, Panthéon’un kilise olarak kullanılmasına izin vermemiş, yapıyı Fransız aydınlarının gömüleceği bir anıt mezara dönüştürmüştür. O zamandan bu yana Panthéon iki kez kiliseye dönüştürülmüş, ama sonrasında yeniden anıt mezar işlevine geri dönmüştür.

Fizikçi Léon Foucault, 1851′de bu yapının kubbesinden aşağıya sarkıttığı 67 metrelik bir Foucault sarkacı ile Dünya’nın kendi çevresinde döndüğünü ispatlamış, bu deneyiyle Fransa ile tüm dünyada büyük ilgi uyandırmıştır.

19. yüzyılın ortalarında, dinci bağnazların Voltaire‘in naaşını Panthéon’dan çalıp bir çöp yığınına attıklarını anlatan bir söylenti ortaya çıkmış, 1897′de Voltaire’in tabutunun açılmasıyla söylentilerin doğru olmadığı anlaşılmıştır.

Panthéon’da gömülü olan bazı insanlar ile Panthéon’a gömülme tarihleri şöyledir: Voltaire (1791), Jean-Jacques Rousseau (1794), Joseph-Louis Lagrange (1813), Jacques-Germain Soufflot, Panthéon’un mimarı (1829), Victor Hugo (1885), Émile Zola (1908), Pierre Curie (1995), Marie Curie (1995), Alexandre Dumas (2002).

[Kaynak : Vikipedi]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>