ORGAN YENİLENMESİNİ ÖNLEYEN GEN BULUNDU?!!…

IMG.jpg

“Medicus curat, natura sanat

Doktor tedavi eder, doğa iyileştirir.”

LATIN DEYİMİ

Yukardaki gazete kesiğinde görülen haber bir kaç gün önce yayınlandı ama, bilimsel yazını araştırırsanız p21 geni üzerindeki araştırmaların 1990 lı yıllar içinde başladığını görürsünüz.

Bilindiği gibi, canlı organizmalar yelpazesinde ilkel canlılara doğru gidildiğinde kaybolan, kol, bacak, kuyruk gibi organların yerine daha sonra yenileri gelmektedir. Örnekse kertenkelenin kuyruğu koparsa yerine yeni bir kuyruk gelişir. Bir istakozun kıskaçlarından biri koptuğunda, yeniden bir kıskaç gelişir.

Bu yetenek, canlılar yelpazesinde yukarlara, daha gelişmiş canlılara doğru çıkıldığında kaybolur. Örnekse bir ayının kolu koptuğunda, bir kaplanın bir bacağı yok olduğunda, yerlerine yenileri gelmez. Bu doğada bir gelişmişlik göstergesidir.

Bu tür olgulara etkisi olan bir gen, p21 geni bulunmuştur. Bu gen ileri düzeyde bulunan canlılarda bulunmaktadır. Ebette önemli bir buluştur bu… Doğa bilimleri için bir aşamadır. Ancak p21 genini bulup görevini saptama noktasında kalmayıp, bu genin kaybolan organların yeniden gelişmesini önlediği bilgisinden yola çıkarak, bunun etkinliği önlenirse kopan kol ya da bacakların tekrar kazanılacağını düşünmeye başlamak, yapılabilecek hataların en büyüğüdür.


Düşüncede sapkınlık burada başlıyor. Zira p21 geni organların yeniden oluşmasını önlediği gibi, kanser dokusu üzerine de benzer bir etkiye sahiptir. Belki bilmediğimiz çok başka ek görevleri de vardır. Bu bilgilere henüz ulaşılmış değildir. Eğer çalışması önlenirse şimdi akledemediğimiz bir çok yan etkiyle karşılaşma olanağı vardır.

Tanrı canlıları yaratırken belli bir mantık gütmüş, şaşmaz belli kurallar koymuştur. Bu kurallar özdevinimli olarak işleyerek yaşamı meydana getirir. Pozitf bilimlerin yapmaya çalıştığı, Tanrının koyduğu bu kuralları bulabilmektir.

Tanrı mantığı ile insan mantığı, daha başka bir deyişle Tanrı zekası ile insan zekası arasında aşılması olanaksız uçurumlar vardır. Tanrı zekası bir okyanus ise, insan zekası bunun yanında bir su damlası kadar kalır. Böyle olduğu halde insanoğlunun okyanusu keşfetmeyi öngören atılımları takdirle karşılanmalıdır. Çünkü bize göre evrende görülebilecek en cesurca atılım budur.

Bu yolda yapılan çalışmalar sonunda elde edilen yeni buluşlar çok önem taşır. Zira böylece birer birer Tanrının koyduğu kuralların sırları çözülüyor demektir. Ama elde edilen yeni bir bulguyu , p21 geninde olduğu gibi, tersine çevirp, ne olacağını görmeye çalışmak, yaşam akımını alt üst edebilir.

Tanrının halkettiği her maddenin, koyduğu her kuralın, yaşam zincirinde belli, çok anlamlı bir yeri, bir nedeni vardır. Bunları çarpıtmaya ya da işlevlerini tersine çevirmeye çalışmak, betonarme bir yapıda manzarayı bozuyor diye taşıyıcı kolonları kaldırmayla eşdeğerdir.

Kolonları kaldırılan betonarme bina ne olur?…

Çöker değil mi?…

İşte canlı organizma üzerinde yapılacak oynamalar da canlının kaybıyla ya da en azından sakatlanmasıyla sonlanacaktır. Böyle bir davranışa girmeden önce “Kaş yapayım derken, göz çıkarmak” Ata deyimini her zaman anımsamak gerekir.

Birşeyler keşfetmenin, yeni buluşlar yapmanın ne denli heyecan verici olduğunu bilenlerdeniz. Ama unutmayalım ki, heyecanını yenip, durulacak noktayı saptayıp durabilmenin de bir erdem olduğu kaçınılmaz gerçektir.

——————————————————-

İlgili Makaleler :

Huang AL, Ostrowski MC, Berard D, Hager GL.: Glucocorticoid regulation of the Ha-MuSV p21 gene conferred by sequences from mouse mammary tumor virus. Cell. 1981 Dec;27(2 Pt 1):245-55.

L D Attardi, S W Lowe, J Brugarolas, and T Jacks : Transcriptional activation by p53, but not induction of the p21 gene, is essential for oncogene-mediated apoptosis. EMBO J. 1996 July 15; 15(14): 3693–3701.

Shan Lu, Min Liu, Daniel E. Epner, Sophia Y. Tsai and Ming-Jer Tsai : Androgen Regulation of the Cyclin-Dependent Kinase Inhibitor p21 Gene through an Androgen Response Element in the Proximal Promoter. Molecular Endocrinology 13 (3): 376-384.

Shan Lu, Guido Jenster and Daniel E. Epner : Androgen Induction of Cyclin-Dependent Kinase Inhibitor p21 Gene: Role of Androgen Receptor and Transcription Factor Sp1 Complex. Molecular Endocrinology 14 (5): 753-760. 2000.

Hiyama H, Iavarone A, LaBaer J, Reeves SA. : Regulated ectopic expression of cyclin D1 induces transcriptional activation of the cdk inhibitor p21 gene without altering cell cycle progression. Oncogene. 1997 May 29;14(21):2533-42.

J H Albrecht, A H Meyer, M Y Hu :
Regulation of cyclin-dependent kinase inhibitor p21WAF1/Cip1/Sdi1 gene expression in hepatic regeneration
Hepatology
Volume 25 Issue 3, Pages 557 - 563.

Shouwei Han1, Neil Sidell2, Paul B. Fisher3 and Jesse Roman : Up-regulation of p21 Gene Expression by Peroxisome Proliferator-Activated Receptor γ in Human Lung Carcinoma Cells
Clinical Cancer Research March 2004 10; 1911

Norihiko Kawamata2, Roberta Morosetti, Carl W. Miller, Dorothy Park, Konstantin S. Spirin, Tsuyoshi Nakamaki, Seisho Takeuchi, Yoshihiro Hatta, Jean Simpson, Sharon Wilczynski, Young Yiul Lee, Claus R. Bartram and H. Phillip Koeffler : Molecular Analysis of the Cyclin-dependent Kinase Inhibitor Gene p27/Kip1 in Human Malignancies1. Cancer Research 55, 2266-2269, June 1, 1995
+

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>