ÖZEL HARB DAİRESİ?!…

picture21.jpg
Office_of_Defense_Cooperation_Turkey_logo.gif

“Tanrım,
Bana değiştirebileceğim şeyleri değiştirmek için CESARET,
Değiştiremeyeceğim şeyleri Kabul etmek için SABIR,
İkisi arasındaki farkı bilmek için AKIL ve HİKMET,
Beni aşkın körlüğünden ve yalanlarından koruyacak DOSTLAR ver…”

HiTiTLER’iN M.Ö.2000 YILINDAKİ DUVAR YAZISINDAN

Özel Harb Dairesi 1953’te sessiz sedasız kuruldu. İnsanın inanası gelmiyor ama, varlığından uzun yıllar, devleti yönetenler de içinde olmak üzere, kimsenin haberi olmadı. Kore’de Türk tugayının komutan yardımcılığını yapan Tümgeneral Daniş Karabelen, daireyi kurmakla görevlendirilmişti.

Özel Harb Dairesi, ABD desteğiyle (CIA) NATO’nun “örtülü harekât konseptine” dayanarak kurulmuştur. ABD nin özel yardım faslından daireye her yıl 1 milyon dolar yardım sağlanıyordu. Teknik malzeme ile silahlar için yapılacak ödemelerin bu paradan mahsup ediliyordu. Bu para Bülent Ecevit’in sonradan söylediği gibi dairenin resmi bütçesi yerine ya da personel maaşları gibi ödemelere hiç kullanılamazdı.

İsmail Tansu’nun binbaşı olarak görev yaptığı kuruluş yıllarında Seferberlik Tetkik Kurulu (1970’ten sonra Özel Harb Dairesi olarak anıldı), ABD’nin önermesi üzerine Genelkurmay Başkanlığı bünyesinde gizlice kurulmuştu. Görünen hedefi Rusya’nın muhtemel bir işgalinin engellenmesiydi.

Dairenin lojistikten sorumlu komutanı Tansu, dairenin kuruluş amacını şöyle anlatıyor:

“Bize denildi ki, savaşta düşman (Rusya) Türkiye’yi işgal ederse, işgal ettiği yerlerde onların iflahını kesin. Gerilla hareketiyle onları yıpratın. Hazırlıklarımız hep bunun üstüneydi. Silahlı Kuvvetler bünyesinde kurulan Seferberlik Tetkik Kurulu’nun üyeleri sivil hayattan seçiliyordu. Hücre tipi yapılanmaya giden teşkilatta, hiçbir üye diğerini tanımıyordu. Güvenilirliğine inanılan üyeler, teşkilata ‘gizli yeminle’ alınıyordu.

Üyeler, askerlik hizmetini yapanların içinden, çoğunluğu ise yedek subaylar arasından seçiliyordu: Yedek subayı, askerdeyken, daha hizmetteyken alıyoruz, eğitiyoruz ve diyoruz ki; senin memleketin şurası, ona göre bölge başkanımız var, onunla temas sağla. İlerde kuracağın teşkilat için kendini hazırla. 50-60 kadar subay bulunuyordu. Ancak teşkilat subaylarla değil, onların yönlendirdiği sivil-gönüllü elemanlarla kuruluyordu.”

Özel Harb Dairesinin yönetim kadrosu Genel Kurmay Başkanlığı içindedir. Ama bunun seçilerek görevlendirilmiş sivillerden oluşan eylem kadrosu bunun dışındadır. Bu eylem kadrosu “Kontr-Gerilla” adıyla anılıyor.

Zamanı geldiğinde Kontr-Gerillanın kullanması için bazı yerlere “mühimmat” gömülmekteydi. Bunlar Kontr-Gerilla’ nın gizli cephanelikleriydi. Yurt yüzeyinde pek çok bölgede var olmaları gerekir. Bu günlerde haber verme (ihbar) sonucu, belirli yerlerde kazılıp bulunanlar bunlardan bazılarıdır.

Kontr-gerillaya yüklenen olaylardan bazıları ise şunlar: 1955’te Selanik’te Atatürk’ün doğduğu evin bombalanması, 6-7 Eylül olayları, 12 Mart darbesi [*], Kızıldere katliamı, 1 Mayıs olayları, Ağca’nın hapishaneden kaçırılması, K.Maraş, Çorum ile Gazi Mahallesi olayları.

Bu kuruluş için verilen yıllık ödenek 1974 yılında ABD ce kesidi. Demek ki artık Özel Harb Dairesine gerek kalmadığını ABD düşünmekteydi. Bunun sonucunda dönemin Genel Kurmayı, Başbakan Bülent Ecevitin örtülü ödeneğinden işi yürütebilmek için para istemesiyle iş aydınlığa çıkmıştır. Bülent Ecevit’ e bu konuda bir de brifing verilmiştir.

Kuruluşu, yürütülüşü, hele de yukarda bildirilen eylemlerinin bazıları göz önüne alındığında, yapılan işlemin demokrasiyle, bağımsızlıkla uzaktan yakından bağlantısı olduğu söylenemez. Başka bir deyişle ağır bir yanlışlığın içine düşülmüştür. O halde…

DOĞRUSU NE OLMALIYDI?

En başta, 1953 yılında CIA nın önerisiyle TCBMM ile Başbakanın haberi olmadan Genel Kurmay içinde böyle br oluşuma izin verilmemeliydi. İşin gizli tutulmasını USA istemiş olsa bile bunun gerekli makamlara bildirmek gerekirdi. Belki oluşuma TCBMM izin vermeyecekti. Bu konuda Irak savaşı sırasında TCBMM den geçemeyen tezkereyi anımsayalım.

Ayrıca bu davranış orduyu kimin yönettiği sorusuna yanıt arayıp, irdelemeyi gerektirir, CIA mı, yoksa TC Hükümeti mi?… Böyle bir kuruluşun kolayca denetimden çıkabileceği daha kurulduğu anda bellidir. Çünkü yasa dışı gizli bir örgüttür. Yaptıklarını denetleyecek bir üst adli makam yoktur. Ama bunu görebilmek için uzgörü (vizyon) ile bir parça akıl sahibi olmak gerekir!…

İşin gizli olarak yürütülerek olup bittiye getirilmesinde ne akılla, ne mantıkla, ne de uzgörüyle (vizyon) bağdaşır yanı yoktur. CIA, TC devletinin ordusu içinde gizli bir örgüt kurmuş, buna da içerden önayak olunmuştur. Bu işte bir vebal varsa, o bu noktada, bu işe ön ayak olanlarla başlamıştır.

Ancak ABD, dolaylı olarak CIA. kendi ülkeleri dışında hangi ülkeye el atmış, hangi işlemleri gerçekleştirmişse, o ülkede karmaşaya (chaos), yok yere kan dökülmesine yol açmıştır. Bunun örnekleri pek çok olup, herkesin bildiği şeylerdir. Özel Harp Dairesini kurdurarak bizim de başımıza çorap örülmesine neden olunmuştur. Ne yazık ki her dönemde ABD ile CIA nin bu beceriksiz oyunlarına geliniyor!…

Bir parça aklımızı başımıza alıp, bağımsız bir devlet gibi davranmayı öğrenmek gerekiyor. Dünya yüzünde bir çok ulusla birlikte yaşıyor olmakla birlikte, bağımsız bir ülke olduğumuzu unutmadan, ilişkilerimizi buna göre yürütmeliyiz.

Yıllar sonra, 1974 yılında ABD ödeneği kesince zamanın Başbakanının durumdan haberi olmuştur. O anda Başbakana düşen, bazı çok vahim sonuçlu sakıncalı uygulamalarını da bidiğine göre, bu uygunsuz duruma hemen son vermek, Özel Harb Dairesini kapatıp, işlevine son vermekti. Oysa Başbakan kendisine verilen brifingin ardından Özel Harb Dairesi için, “Savunmamız için fevkalade hayati bir teşkilattır” diye övgüde bulunduğunu Tümgenerel Sabri Yirmibeşoğlu bildirmektedir.

Bundan sonraki dönemlerde, Başbakanlar Kontr-Gerilla’yı ortadan kaldırmak bir yana, zaman zaman savunmuşlardır bile… Yazılı ile görsel media bu tür kayıtlala doludur.

Böylece Özel Harb Dairesi günümüze kadar geldi.

Avrupada aynı amaçla kurulmuş gizli örgütler, örnekse İtalyada Gladio, İngilterede Stay-behind = geride kalanlar, Fransada Rüzgar Gülü, Belçikada Glaive = Kılıç, Hollandada Cooperation und Aufklaerung = Operasyon ve Keşif, Yunanistanda Sheepskin = Koyun postu, İsviçrede Gizli Müdafaa Örgütü vb. 1990 lı yıllar içinde bu devletler içlerindeki gizli kuruluşları tümüyle ortadan kaldırarak, sırtlarındaki bu kamburlardan kurtuldular. Çünkü ABD bile bunların artık gereksiz olduklarına, çok önce ödenekleri keserek karar altına almıştı.

Bu günkü günde yaşadığımız karmaşanın büyük bölümü bu kuruluşun varlığından doğmaktadır. Şimdi bazı generaller ile amiralleri savcı önüne çıkarıyoruz. Ama varsa asıl vebal, başta bu örgütü gizlilik içinde kuranlarla, varlığı ortaya çıktığı andan başlıyarak, onu ortadan kaldırmayan ya da kaldıramayan bütün gelmiş geçmiş siyasiler, demek ki hükümetler ile yöneticilerindir. Şimdilerde mahkeme önüne çıkarılanlar, deyimi mazur görün ama, birer günah keçisi olmak durumunda bırakılmışlardır. Çünkü bağlı oldukları kuruluşun yaşamını sürdürmesi ile bildiği gibi işini (bu arada zaman zaman denetimden çıkarak) yürütmesine hükümetlerce göz yumularak, izin verilmiştir.

Emekli ya da görevli komutanları mahkeme önüne çıkarıyoruz. Ama Özel Harb Dairesinin kapatılmaya çalışıldığına ilişkin hiç bir haber duyulmuyor!…

Demek ki asıl kaynağı kurutmak kimsenin aklına gelmiyor!!…

Anlamak biraz güç, ama demek hala bu örgütün çok işe yaradığı fikri kabul görmekte!…

————————————————–

[*] 12 Mart Muhtırası, 12 Mart 1971 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Genelkurmay Başkanı Memduh Tağmaç, Kara Kuvvetleri komutanı Faruk Gürler, Deniz Kuvvetleri komutanı Celal Eyiceoğlu ile Hava Kuvvetleri komutanı Muhsin Batur’un imzasıyla Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay‘a bir muhtıra vererek hükûmetin istifaya zorlandığı askeri müdahaledir.

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde meydana gelen dördüncü; başarılı olmuş ikinci; ve emir-komuta zinciri içerisinde yapılmış ilk askeri darbe eylemidir.

5 Responses to ÖZEL HARB DAİRESİ?!…

 1. parça kontör diyor ki:

  siteniz gerçekten güzel bilgiler içeriyo inceledim harika teşekürler.

 2. PARÇA TL diyor ki:

  çok yararlı bilgiler sitenizi ayrıca beğendim
  baya yararlı bilgiler var teşekürler.

 3. Harley Phinney diyor ki:

  I know you speak at great risk. Thanks for taking the opportunity to share deeply.

 4. Sarapaulinem diyor ki:

  Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it’s really informative. I’m gonna watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future. A lot of people will be benefited from your writing. Cheers!

 5. Margarette Dibley diyor ki:

  This was a very newsworthy writing! I am so glad I checked your article. Keep up the amazing work. Have a good day!mail forwarding

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>