Zombi İlacı- BRUNDANGA….

DSC03873.JPG

“Kainatta tesadüfe, tesadüf edilmez.”
SOKRAT

Daha önce yazmıştık, bir Nazi suçlusu olan Dr. Bruno Weber Hijyen Enstitüsü başkanıydı. İnsan kan gruplarının birbirine karşı gösterdiği reaksiyonlara meraklıydı. Hastalarına değişik gruplarda kan enjekte ederek etkileri gözlemlerdi. Weber zayıf mahkumlardan, onların ölmesine yol açacak kadar kan alır ya da ölmüş mahkumların kanlarını kullanırdı.

Daha da ilgi çekici olarak hastalara barbitüratlar ile morfin türevleri verip beyni yıkanmış mahkumlar ya da zihin kontrolu yapıp yapamayacağını gözlemlemiştir. Ama kullandığı ilaçlarla “beyin yıkama” sürecini elde etme olanağı yoktur. Olsa olsa yapılan sorgulamalarda doğruyu söyletme olanağı elde edilebilir.

Oysa Dr Weber scopolamine denen maddeyi kullanmayı akıledebilseydi, istediği sonuca kolayca varabilecekti. Çünkü günümüzde scopolamine kötü niyetli kişilerce bu amaçla kullanılır olmuştur.

“Burundanga” ise, güney amerika’da yetişen borrachero ağacının yaprakları ile tohumlarından elde edilen bir maddedir. borrachero, çok büyük dikenli, sonbaharda pembe çiçekler açan, geniş yapraklı güzel bir ağaç (yukardaki resim) . Halk bunu sarhoş ağacı diye de biliyor. Bu ağaçtan elde edilen toz olan burundangayi yuttuğunuzda ya da soluduğunuzda etkisi geçene kadar sizden istenen her şeyi yapıyorsunuz. Üstelik geçici hafıza kaybına da yol açıyor.

Screen shot 2010-01-22 at 7.05.13 PM.pngBrundanga’ nın etkin maddesinin adı tıpta scopolamine diye bilinmekte. Kısa sürede bağımlılık yapan bitki, beyin ile sinir sistemini etkiliyor. Aşırı dozda ölüme neden oluyor. ABD’li toksikolog Peter Spenser buna “ölüm yüklü bitki” adını vermiştir. Yüksek dozda kullanıldığında kurbanının bilincini ortadan kaldırıp, onu bir robot haline getiriyor. Suç örgütleri bu madde ile kurbanlarına soygun başta olarak her istediklerini yaptırıyor.

Scopolamine, Solanaceae familyası bitkilerinden elde edilen bir tropan alkaloid. Bitkilerdeki ikincil metabolitlerin bir bölümüdür. Yapısal olarak nörotransmitter asetilkoline benzeyen skopolamin, muskarinik asetilkolin reseptörlerini baskılayarak çalışır. Bu nedenle de bir antikolinerjik olarak sınıflandırılır.

Aslında scopolamine tıpta kullanılan bir ilaçtır. Başlıca kullanım yerleri şunlardır :

● Merkezi sinir sisteminin bir depressanı olarak, genelde uyku zamanı uyumaya yardımcı olarak kullanılabilir.

● Genel aneztezide amnestik etkisinden yararlanmak için kullanılır. Scopolamine, diezepam’ ınkine benzer derecede bellek bozulmasına neden olur.

● Kulak-burun-boğaz hekimliğinde, hava yollarına herhangi bir alet uygulamadan önce, üst hava yollarını kurutmak için kullanılır (salya akımını önleyici etki).

● Ağrısız doğum yaptırmada anneye hafif bir “alacakaranlık = twilight” uykusu vermek için. Burada ağrı hissi yok olmaz ama kişi hafif bir uyku ile bellek kaybına uğrar.

● Deniz tutmasına karşı scuba dalıcılarında genel olarak kullanılır olmuştur.

● Ekim 2006 da ABD Akıl Hastalıkları Ulusal Enstitüsünde, araştırıcılar scopolamine’ nin bir kaç gün içinde depression belirtilerini zayıflattığını buldular.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>