Gene K A N O L A Yağı!!….

KANOLA.jpg

“Aptallığın en büyük kanıtı, aynı şeyi defalarca yapıp farklı bir sonuç almayı ummaktır”.
Albert EINSTEIN

Yukardaki gazete kesiğinde ne görüyoruz?…

Kanola denen yağın genleri değiştirilmiş organizma (GDO) olduğu için Mersin limanındaki gemilerde bekletildiğini… Değil mi?…

Biz bu kanola yağının genleriyle oynanmış kolza bitkisinden elde edildiğini, kendimizi paralayarak kaç kez söyledik!… Bilemiyorum.

Gene bu yüzden, Avustralya başta olmak üzere bir çok ülkeye girişinin yasaklandığını da söylemiştik!…

Ayrıca kanola yağında Euricic Aside denilen çok zehirli bir madde bulunduğunu, bunu yağın içinde % 2 nin altında tutmaya çalıştıklarını, ama ne olursa olsun içinde çok zehirli bir maddenin bulunduğunu bile bile bu yağın ülkemizde neden övülerek göklere çıkarıldığını anlama olanağı olmadığını yazmıştık [*].

Bütün bunlara karşın, bazı vatandaşlar gönderdikleri yorumlarda hep bu yağı kullanmanın doğru olup olmayacağını sorar olmuşlardır.

Şimdi burada yineliyoruz : Kanola yağı yukarda anlatılan olumsuz yönleri yüzünden ülkemizde vatandaşın tercihine bağlı olarak piyasaya sürülmek değil, YASAKLANMALIDIR!!… [**]

Ama bütün bunlara karşın ülkeye sokulup satılmak isteniyorsa, bunun altında bizim mantığımızla ulaşamadığımız başka gerçekler olabilir.

————————————————

[*] Eğer yurdumuzda üretilen yağ miktarının harcamaya yetmediği, bunun için kanola yağının dış-alımına gidildiği söyleniyorsa, bu büyük bir yanılgı olur. Bu işte güçlü Kanada yağ lobisinin dayatmasının göz önüne alınması gerekir diye düşünmeliyiz.

Mantıklı olarak düşünüldüğünde, halkın harcaması yurt içinde üretilenden fazla ise, çok sakıncalı olan kanola yağı yerine zeytinyağının dış-alımına gidilmesini gerekli kılmaz mıydı?!!…

[**] Hayvan denekleri üzerinde yapılan denemelerde GDO’ ların şu sakıncaları içerdiği saptanmıştır :

1) Kan yapısı bozulmaktadır;
2) Bağışıklık sistemi çökmektedir;
3) Sinir sisteminde yıkımlara neden olmaktadır;
4) Organlarda küçülmeye neden olmaktadır;
5) Sonraki kuşaklarda üreme yeteneğini yok etmektedir.

GDO lu ürünlerde antibiotik direnç geni kullanılmakta. Bunun insan ile hayvan sağlığı açısından son derece zararlı olduğu bilinmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>