CERN Laboratuvarlarında Neler Olmakta?…

CMS_CERN.jpg

“Her yaratma eylemi, herşeyden önce bir yıkım eylemidir.”
Pablo PICASSO

İsviçre-Fransa sınırında bulunan CERN (Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire) fizik araştırma laboratuvarında evrenin oluşumunu araştırmak için, Büyük Patlama (Big Bang), laboratuvar koşullarında gerçekleştirilerek denemeye 10 Eylül 2008 tarihinde başlanmıştı. Bu deneyin aylar boyu süreceği söyleniyordu.

Ama deneyin başlamasıyla durdurulması bir oldu. İşin durmasına neden olarak bazı aksaklıkların ortaya çıkması gösterildi.

Bunlardan biri bir elektrik bağlantısı ile ilgiliydi . Parçacık hızlandırıcısının iki magneti arasında yapılan yanlış bir elektrik bağlantısından söz ediliyordu. Bu aksaklık giderildi.

Ama deneye başlama olanağı bulunamadı. Çünkü yukarda sözü edilen yanlış elektrik bağlantısı, aşırı derecede soğutulmuş (mutlak sıfır, – 273C) helium sızıntısının ortaya çıkmasına neden olmuştu.

Bu aksaklığın giderilebilmesi için yerin 100 m altında bulunan parçacık hızlandırıcısının yanına inmek gerekiyordu. Bunun için de ortamın – 273C den yukarı doğru ısıtılması gerekliydi. Zaman alıcı bir işlem olan ısınmayı beklemek gerekmekteydi.

CERN’ den alınan son haber bu noktada kesildi. Bundan sonra CERN’ den hiç bir haber sızmadı.

Bunu fırsat bilerek CERN için bilgilerimizi yeniden tazeleyelim :CERN dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuvarıdır. 1954 yılında 12 ülkenin katılımıyla kurulmuş olan CERN’in günümüzde 20 asil üyesine ek olarak Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 8 “gözlemci” üyesi vardır.Laboratuvar tarım alanının 100 m. altında 27 km uzunluğundaki tünellerde bulunan dev makinalarda atom parçacıkları, -273 C da (mutlak sıfırda), demek ki dış uzaydan daha soğukta, ya birbirleriyle ya da atom çekirdeği ile korkunç hızlarda çarpıştırılacaklar. 1956′da kurulan 28 GeV’lik eşzamanlı proton hızlandırıcısından sonra, 1976′da da 450 GeV’lik bir başka hızlandırıcı daha kulanıma girdi. 1981′de geliştirilerek çarpışma halkası olarak kullanılabilecek duruma getirilen bu cihazdan bugün, dönüşümlü olarak parçacık hızlandırıcısı ile çarpıştırıcı olarak faydalanılmaktadır. Çarpışmalar ile bazı kısa ömürlü garip madde biçimleri bu arada parçacık fizikçilerinin ilgilendiği W ile Z parçacıkları ortaya çıkarılmıştır. CERN, Avrupa’nın fizik alanında Amerika ile Rusyayla yarışa girmesini sağlamıştır.

Yapılacak deneyde bilim adamlarının beklentileri, anti-madde ile W bozonu, Z bozonu adı verilen yeni parçacıkların ortaya çıkmasıdır. Bunun yanında atom-altı parçacıklardan bildiğimiz maddenin oluşumunu gözlemlemek istiyorlar. Bir bölüm fizikçiler, bu arada minik kara deliklerin meydana çıkarak 50 yıl içinde dünyayı yok edeceklerine inanıyorlar (Walter Wagner ile Luis Sancho) . Bir bölümü ise ortaya çıkacak çok yüksek enerji yüzünden zamanda bir kırılma olacağını (Irinia Arefeva ile Igor Volovich), böylece zamanda yolculuk olasnağının bulunacağı savındalar. Görünüşe göre bir bölüm fizikçi Küçük bir Kıyametin kopacağı görüşünde. Bu yüzden denemeyi durdurmak için dava bile açtılar. Ama mahkeme davayı reddetti. Deneyi yapacak fizikçiler mikroskopik ölçüde kara deliklerin oluşabileceğini kabul ediyorlar. Bunun da zararlı olamayacağını anlatıyorlar. Ünlü fizikçi Stephan Hawking de bunları doğruluyor. Ama karşı çıkanlar bu minik kara deliklerin zaman boyunca birleşip dünyayı yutacak boyuta ulaşacağını savunuyorlar (Elbette bilinemez ama, Mayalar ile Nostradamus’un 2012 yılında geleceğini bildirdikleri , birbiriyle örtüşen, felaketin başlangıcı bu deneyler olabilir mi?!… Ne dersiniz?!….)

——————————————————-

NOT - Bu makaleyi yazdıktan iki gün sonra, bu konuda POSTA GAZETESİ’nde bir haber çıktı. Bunu aşağıda veriyorum. İki fizik uzmanı CERN’ de olan aksaklıkların, gelecekten gelen güçlerce bu günün insanlarını korumak için meydana getirildiği savını ileri sürmüşler!… Gazete haberini okuyup kararı siz verin!…

GAZETEDEN.jpg

Aynı konuda değişik bir haber :

CERN.jpg

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>