JULES VERNE : Sadece Yazar Değil Bir Bilim Falcısı!….

Jules_Verne.gif

“Biz hiçbir şey bilemeyiz. Doğru ancak gerçeğin derinliğinde bulunabilir”
DEMOCRITOS

Jules Gabriel Verne (Türkçe okunuşu : Jül Gabriel Vern), Fransız bilim kurgu yazarı (8 Şubat 1828 – 24 Mart 1905).

Fransa’nın Nantes şehrinde doğdu, yazmaya 1850 yılında başladı. İlk yazdığı eserler tiyatro oyunlarıydı. Balonla Beş Hafta adlı romanı ile büyük ün kazandı. Yazar birçok icatı önceden tahmin ettiği için “bilim falcısı” lakabı ile anılır. Denizaltı, uzay yolculuğu, oksijen tüpü gibi onun zamanında olmayan birçok olayı öngördü.

Bilim-kurgu yapıtları, meydana getirildikleri günlerde gerçeklikten çok uzak olup, bir masal niteliği taşırlar. Buna karşılık insanların o konudaki özlemlerini de bize aktarmış olurlar. Belki de bu yüzden gerçeklerden fazlaca uzaklaşıp masal dünyasına dalmamaları gerekir.

Bunlar içinde yıllar sonra gerçek olmuş düşler vardır. Buna en çarpıcı örnek Jules Verne’nin 1865 yılında yazdığı “Aya Seyahat “ adlı kitabıdır. Yazıldlğı günde bir düşü anlatıyordu ama, ondan tam 105 yıl sonra, demek ki bir yüzyıldan biraz fazla olan bir zaman sonra, 1969 da Neil Armstrong’un Apollo 11 aracıyla aya ilk kez ayak basmasıyla, düş gerçek oldu.

Verne’ in düşündüğü uzay aracı bir top mermisiydi. Oysa Armstrong’ un yolculuk yaptığı araç oldukça gelişmiş bir uzay gemisi…

Denizler Altında 20 000 Fersah adlı kitabında Kaptan Nemonun denizaltı gemisini yürüten gücün bir nükleer güç olduğu neredeyse ayrıntılarına kadar verilmiştir. Bundan yaklaşık olarak bir yüzyıl sonra nükleer yakıtla yürüyen denizaltılar yapıldı.

İşte bunun gibi yaptığı çıkarımsamalardan ötürü Jules Verne bir bilim adamı olarak da anılır

İnatçı Keraban adlı romanında Osmanlı İmparatorluğunu ileTürk insanını anlattı. Kitaplarında öngördüğü icatlara genelde onun kullandığı isimler verilmiştir. Jules Verne, yapıtları dünyada başka dillere en çok çevrilmiş yazardır. Yapıtları 148 dile çevrilmiştir. Aynı zamanda da bilim insanı olarak ta anılır. Jules Verne öldüğünde, ardında yayımlanmamış 6 roman bırakmıştı.

Oğlu Michael Verne, yayımcının isteği üzerine, dönemin gereklerine uydurmak için bu kitaplarda çeşitli değişiklikler yaptı. Fakat yapılan hata anlaşılınca, yeniden Jules Verne‘in yazdığı özgün metinlere dönüş yapıldı. Bu romanlardan Altın Yanardağı ile Wilhelm Storitz’in Esrarı (İthaki Yayınları, 2002) Fransa’da 1995 ile 1996 yıllarında basıldı. Daha sonra Macellanya TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları arasında 2002′de basıldı. Güzel Sarı Tuna ile Meteor Avı romanları da TÜBİTAK tarafından yayımlandı. Bu beş romandan önce, Jules Verne öldükten çok kısa bir süre sonra basılmış bir kitabı daha bulunuyor : Dünyanın Ucundaki Fener (1905).

Yapıtları :

En çok bilinen yapıtları aşağıda sıralanmıştır.

Seksen Günde Devr-i Âlem (1872)
Denizler Altında 20.000 Fersah (1873)
İnatçı Keraban (1882)
Michael Strogoff (1876)
İki Yıl Okul Tatili (1886-1887)
Aya Yolculuk (1865)
Kip Kardeşler
Doktor Ox’un Deneyi
Dünyanın Ucundaki Fener
Bir Piyango Bileti
Meteor avı (1901)
Altın Yanardağ
Macellanya
Gezgin Cambazlar
Deniz Yılanı
Kahraman Fenerciler
15 yaşında bir kaptan
Dünyanın hakimi
Yüzen şehir
Bir gazetecinin yolculuk notları
Balonla Beş Hafta
Dünyanın Merkezine Yolculuk
Kaptan Grant’ın Çocukları
Karpatlar Şatosu
Esrarlı Ada
Kaptan Hatteras`ın Maceraları
20. yüzılda paris
ALBATROS
Denizde Bulunan Çocuk (1885)
Livonya’da Bir Dram
Wilhelm Storitz’in Esrarı

Kaynak : Vikipedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>