TUZUN KOKMAKTA OLDUĞUNUN RESMİDİR!!…

159manset1.jpg
“Küçük üzüntüler konuşurlar, büyük dertler dilsizdir.”
NİJERYA ATASÖZÜ

Tuz hiç kokar mı?…

Demeyin. Bu söz bir mecazı anlatmak için söylenmiştir. Ama bakın aldığım bir E-postada neler anlatılıyor. Buyrun ibretle okuyun :

TUZ GÖLÜ  

Aşağıdaki bilgiler maalesef doğru…

Sonra; Türkiye neden kanserden kırılıyor..’ diye soruyoruz…! ?
Tuz Golü, Van Gölü’nden sonra ülkemizdeki ikinci büyük golüdür…  Uzunluğu 80 km olan Tuz Gölü’nün genişliği 48 kilometreyi bulur… Geniş bir alanı kapsamasına karşılık çok sığ bir göldür… Dünyanın en tuzlu gollerinden biridir… Litresinde 329 gram gibi çok yüksek oranda tuz ihtiva etmektedir.. . Gölün bu özelliğini değerlendirerek tuz elde etmek amacıyla kıyılarında çok sayıda tuzla kurulmuştur.. . Bu tuzlalardan elde edilen tuz Türkiye’nin gereksinimi olan tuzun büyük bölümünü karşılamaktadır. ..

ürkiye’nin oldukça kurak bir yerinde yer alması nedeni ile bu sığ bölgelerde çok yoğun bir şekilde buharlaşma görülür… Doğu kısmındaki körfez dışında tümüyle kuruyan Gölün tabanında, kalınlığı yer yer 30 cm.’yi bulan mevsimlik bir tuz katmanı oluşmaktadır.. . Tuz Gölü’nün en derin yeri sadece 2 m.’dir. Öteki kesimlerin derinliği sadece santimetrelerle ölçülebilmektedir.

 Göle dökülen en önemli akarsular? Peçeneközu deresi’ ile Melendiz çayı’dır. Coğrafya bilgileri aynen böyle diyor. Coğrafya bilgilerine girmemiş aci gerçek ise şudur:

Tuz Gölüne dökülen en büyük akarsu Konya’ nın şehir kanalizasyonudur. ..  Çumra yönüne verilen kanalizasyon bu doğrultu üzerinden maalesef herhangi bir arıtmaya tabi tutulmadan doğrudan Tuz Gölü’ne akıtılmaktadır. ..
Bir milyonu gecen şehir nüfusunun sanayi artıklarını da taşıyan şehir kanalizasyonu bizlere iyotlu ya da iyotsuz tuz olarak geri dönmektedir.. .

Bu faciaya dur demek ve tuzun kokmasına fırsat vermemek için her sorumlu vatandaşın üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerektiği inancı ile bu mesajı ulaşabileceğimiz her kişiye gönderelim ve ilgilileri göreve davet edelim…. Yoksa hepimizin yemeğinde Konya’lıların katkısı olmaya devam  edecek.”

Yrd. Doc.. Dr.. MUSTAFA DURAN 

PAMUKKALE UNIVERSITESİ
FEN-EDEBIYAT FAK. BIYOLOJI BOL. 
DENIZLI 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>