YEREL SEÇİMLERİN ARDINDAN….

yerel-secim.jpg
“İdare edilemeyen tutkuların başka bir adı da çılgınlıktır.”
THOMAS HOBBES

Yerel seçimler yapıldı,bitti. Kazanan kazandı, kaybeden kaybetti. AKP gena öndeydi, ama oy kaybetti. Onu oylarını arttırarak CHP ile MHP izlemekteydi.

Seçimlerrde dikkati çeken bölgeler Doğu ile güneydoğu illeriydi. Çünkü buralarda iki parti : DTP ile AKP vardı. Öteki partileri göremiyordunuz. Bunun nedeni parti çalışmalarında mıdır?… Yoksa ora halkı sadece bu iki partye mi oy vermiştir?… Araştırmaya değer bir konudur.

DTP bütün oyların % 5.6 sını almış bir parti. Özünde PKK yanlısı, adeta bunun bir uzantısı gibi söylemleri var. PKK ya terörist diyemiyor. Çatışmada ölen PKK lılara “bizim şehitlerimiz” diyor. Her fırsatta bölücü başını öne çıkarıp yüceltiyor.

Özetle PKK ile eşdeğer olduğunu saklamıyor.

İkide bir, ne anlama geliyorsa, Kürt kimliğini öne çıkarıp savunuyor. Oysa hiç kimse bölgede Kürtlerin varlığını yadsımıyor.

Öte yandan, PKK neyin peşinde?… Ne yapmak için terör peşinde?… Herkes biliyor ki PKK nın başlıca peşinde olduğu, Doğu ile Güneydoğu bölgelerimizde, önce bir Kürt Federasyonu elde etmek, sonra da Irakın kuzeyindekilerle bu federasyonu birleştirerek bu toprakları Türkiyeden koparmaktır. Demek ki türkiyeyi parçalamaya yönelik bir atılımın içindedir. Bunu gerçekleştirmesi için bir çok kaynaktan büyük destek alıyor. Yoksa bu bölgelerin bayındır olması gibi bir isteği, bir çabası yoktur.

Buna karşılık biz ne yapıyoruz?…

Duble yollar yapıyoruz. Oradaki illerin, ilçelerin bayındır hale gelmesi için çaba harcıyoruz.. Kürtçe yayın yapan televizyon kanalı açıyoruz. Üniversitelerde Kürt birimleri açmaya çalışıyoruz. Bunları yapmakla Kürt kimliğini tanıyıp, onayladığımızı göstermek istiyoruz. Ama PKK terörü durmuyor. Çünkü istenenler bunlar değildir!!. Onların “Kürt kimliği” derken murat ettikleri bu değildir!..

Gerçeğin ne olduğunu göremiyor muyuz?…

Yoksa, gerçek apaçık önümüzde durduğu, kimsenin de bunu gizlemeyi öngörmediği halde, görmezden gelmeyi mi yeğliyoruz?…

Ne için?…

AKP nin sözü edilen illerimizde DTP nin önüne geçecek oyu alması kutlanacak bir olaydır. Öteki partiler, ötedenberi bu varlığı gösterememişlerdir.

Lakin, hastalığa doğru tanı konulamadıkça, doğru sağıtma yapılamayacağını da bilmek gerekir. Bizi endişeye yönlendiren konu budur. Konuya doğru tanı konulması dileğiyle beklemekteyiz…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>