YUMURTANIN ERDEMLERİ RESMEN(!) ONAYLANDI!!!…


c38432.jpg“KENDİNİ BİLGE ZANNEDEN BİLGİSİZDEN SAKIN!.”
Kabusname’den

“BU KADAR CEHALET ANCAK TAHSİLLE MÜMKÜN OLUR.”
Sakallı Celal

“Uzmanlar haftada 3 yumurta yemenin zekayı geliştirdiğini bildirdi. Bunu sağlayan ise yumurtada bulunan cholin maddesi. Bu nedenle uzmanlar özellikle çocuklara yumurta yedirilmesini tavsiye ediyor. Uzmanlar yumurta sarısını da kalb için faydalı olduğunu bildirdi.Çünkü yumurtada bulunan lesitin adlı madde cholesterolün kalb damarlarına yapışmasını önlüyor.”
(13 Ekim 2008 tarihli gazetelerden)

YUKARDAKİ GAZETE HABERİNDEN SONRA KONUYU BİR AY KADAR ÖNCE (BİR ZAMANLAR YENMESİ YASAKLANAN YUMURTA) BAŞLIKLI MAKALEMİZDE ETRAFIYLA İNCELEMİŞTİK.

ŞİMDİ BİR TIP PROFESÖRÜ ÇIKIYOR, KATILDIĞI BİR TAVUKÇULAR TOPLANTISINDA, YUMURTANIN ARTIK ZARARLI OLMADIĞININ ANLAŞILDIĞINI YENMESİNDE SAKINCA OLMADIĞINI, BU YÜZDEN YUMURTADAN ÖZÜR DİLEDİĞİNİ SÖYLÜYOR(!)…

HER ŞEYDEN ÖNCE, BURADA YUMURTADAN DEĞİL AMA, YILLARDIR YANILTILMAKTA OLDUĞU, SAĞLIĞIYLA BİLGİSİZCE OYNANDIĞI İÇİN HALKTAN ÖZÜR DİLEMEK GEREKİR. HEKİMLER OLARAK BUNU HALKA BORÇLUYUZ!…

YUMURTANIN İÇERDİĞİ, YARARLI YA DA ZARARLI MADDELER (CHOLIN, LESITIN) YILLARDIR BİLİNMEKTEDİR. BUNLARIN YARARLARINI SANKİ DÜN KEŞFEDİLMİŞ GİBİ SÖYLEMEK ANCAK SAKALLI CELALİN YUKARDAKİ ÖZDEYİŞİYLE ANLATILABİLİR.

BİZ YILLARDIR YUMURTANIN HİÇ BİR ZARARI OLMADIĞINI, TAM TERSİNE BİR ÇOK YARARI OLDUĞUNU ANLATMAYA ÇALIŞTIK.

BUNA BENZEYEREK, TIBBIN CHOLESTEROL, ATHEROSCLEROSİS, YÜKSEK TANSİYON HASTALIĞI İLE KORONER KALB HASTALIĞI İÇİN YANILGILAR İÇİNDE OLDUĞUNU DA BİR ÇOK KEZ SÖYLEDİK.

BUNLAR KONUSUNDA TIP KISA ZAMAN İÇİNDE BİRER (U) DÖNÜŞ YAPIP, DAHA ÖNCE SÖYLEDİKLERİNİ YADSIYACAKTIR. BUNDAN EMİNİZ, ÇÜNKÜ ŞİMDİYE KADAR SÖYLENENLER HEP YANLIŞLARI ANLATIYORDU. DAHA BAŞKA BİR DEYİŞLE TIBBİ BİLGİYİ DEĞİL DE BİRER (ŞEHİR EFSANESİ) Nİ DİLE GETİRİYORDU.

BU GÖRÜNTÜSÜYLE, DEMEK Kİ İKİDE BİR GÖRÜŞ (CONSEPT) DEĞİŞTİRMESİYLE, TIBBIN BİR BİLİM DALI OLAMAYACAĞINI, ANCAK HİPPOCRATES DÖNEMİNDEKİ GİBİ, BİR SANAT OLABİLECEĞİNİ SÖYLEYİP DURDUK… BİZ SÖYLEDİK, YALNIZ BİZ İŞİTTİK. AMA BU BİR GERÇEKTİR. ÇÜNKÜ LEONARDO DA VİNCİ’ NİN DE DEDİĞİ GİBİ YÖNTEMİNDE MATEMATİK OLMAYAN, SONUÇLARI MATEMATİKSEL OLARAK AÇIKLANAMAYAN HİÇ BİR DİSİPLİN BİLİM KİMLİĞİNİ TAŞIYAMAZ. ONUN MENSUPLARINA DA BİLİM ADAMI DENEMEZ.

OYSA BU GÜNKÜ GÜNDE, TIP MATEMATİĞİN YANINDAN BİLE GEÇMEMEKTEDİR . KULLANDIĞI YÖNTEMLER BİLİMSEL YÖNTEMLER DEĞİLDİR.. TIP “DENEME-YANILMA = TRIAL-AND-ERROR” YÖNTEMİNİ ARAŞTIRMALARINDA KULLANIR. BU DA BİR BİLİMSEL YÖNTEM DEĞİLDİR.

BÜTÜN BUNLARDAN SONRA BİZE ŞUNU DEMEK DÜŞER :

ALLAH HEPİMİZE BİRAZ BİLGİ İLE BU BİLGİYİ DOĞRU KULLANABİLECEK YETERİ KADAR ZEKA İHSAN EYLESİN!… AMİN!…

———————————————————–

Elime Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta! nın Cholesterol ile ilgili gerçekleri anlatan bir yazısı geçti. Burada aynen yayınlıyorum.

Kolesterol lobisinin oyunları bir bir ortaya çıkıyor
Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta

Ünlü kalp cerrahı Bingür Sönmez’ in ‘Hastalarıma yıllarca yumurta yemeyin dedim ama özür dilerim.’ sözleri medyada büyük yankı uyandırdı. Halkın beyni öylesine yıkanmış ki Uğur Dündar bile kolesterol korkusu yüzünden 20 seneden beri ağzına yumurta koymadığını anlatıyordu haberlerde.

Oysa, bu hiç de yeni bir bilgi değil. İlaç firmalarının oyunlarının farkında olan doktorlar kolesterolle ilgili gerçekleri senelerdir dile getiriyorlar. Yumurtanın da … tereyağının da … kırmızı etin de sağlığımızın düşmanı değil dostu olduğunu haykırıyorlar.

Bugün sizlere bundan iki sene kadar önce yazdığım ve Biri Bizi Hasta Ediyor isimli kitabımda da yer alan ‘Kolesterol ilacı üreten firmaların ekmeğine yağ sürmeyelim’ başlıklı yazımı tekrar sunuyorum:
 
”Daha dün annemizin kollarında yaşarken… çiçekli bahçemizin yollarında koşarken… Tereyağını ekmeğe sürüp de yerken… sütlerimiz  bir karış kaymak tutarken… yumurta sofralarımızdan eksik olmazken… koyun eti soframızın baş tacı iken… ‘Yüksek kolesterol’ nedir bilmezdik.
İlaç endüstrisi, margarin lobisi el ele verdi ve kısa zamanda tüm dünyada müthiş bir ‘kolesterol fobisi’ oluşturuldu. İnsanlar sistemli bir şekilde ‘kolesterol manyağı’ yapıldı. 

Kolesterol, topluma ve maalesef aynı zamanda doktorlara da türlü pazarlama taktikleriyle kalp krizi ve inme gibi ölümcül hastalıkların tek sebebi imiş gibi tanıtıldı. Korkutma kampanyası son sürat devam etmekte, çünkü kolesterol pazarında müthiş para var. Sadece kolesterol düşürücü ilaçların yıllık satışları 25 milyar doları geçiyor.

Gerçekte, yüksek kolesterol kalp krizi ihtimalini artırabilen sigara, hareketsiz yaşam biçimi, dengesiz beslenme, şişmanlık, yüksek tansiyon, diyabet, stres…gibi risk faktörlerinden sadece biri.
Kolesterol yüksekliği tek başına asla bir hastalık değil ve kalp hastalığı riski olmayan insanların tedavi edilmesi de kesinlikle gerekmiyor.

KOLESTEROL EZBERİNİ BOZAN GERÇEKLER
Kolesterol, tüm memelilerin hücreleri için gerekli ve yararlı bir madde. Tehlikeli olan şey bizatihi kolesterolün kendisi değil, kanda kolesterolün yükselmesine yol açabilen stres, hareketsizlik, obezite… gibi faktörlerdir.
Kalp krizi ve inmelere yol açan ateroskleroz, yani damar sertliği ile kandaki kolesterol düzeyi arasında doğrudan bir ilişki yoktur. Kan kolesterol düzeyi normal hatta düşük olan kişilerde de yüksek olanlar kadar ağır ateroskleroz gelişebilir.

Koroner kalp hastalığı olanların yarısından fazlasında da kolesterol düzeyi normaldir. Aterosklerozun gerçek nedeni yüksek kolesterol değil, düşük yoğunluklu bir tür kronik iltihaptır.

Sanılanın aksine kolesterolü yüksek olanların daha uzun yaşadıkları da birçok araştırma ile kanıtlanmıştır. Yüksek kolesterolü olanlar tüberküloz, zatürree, AİDS… gibi enfeksiyonlarına daha az yakalanırlar ve bu hastalıklardan ölüm daha az görülür. Kronik kalp yetersizliğine bağlı ölüm riski düşük kolesterollü hastalarda daha yüksektir. Genel olarak 70 yaşın üzerinde ölüm riski yüksek kolesterollü kişilerde daha düşüktür.

LABORATUAR SONUÇLARI TEDAVİ EDİLİYOR
Son yıllarda tıp dünyasında bir virüs gibi yayılan çok tehlikeli bir yaklaşım var: Artık hasta değil, ‘laboratuar sonuçları tedavi ediliyor’. Kolesterol yüksekliği de bunun en iyi örneği.

Kalp hastalıkları bakımından risk grubunda olmayan insanların kolesterol düşürücü ilaçlarla tedavi edilmelerinin yararlı olduğunu gösteren kesin bir bilimsel kanıt olmamasına rağmen kadın… erkek… yaşlı…genç… zayıf… şişman… güzel… çirkin… esmer… sarışın… kolesterolü ‘azıcık’ yüksek olan herkese kolesterol düşürücü ilaçlar yazılıyor.

Peki, kimler kolesterol düşürücü ilaç almalı?

Statinler olarak bilinen kolesterol düşürücü ilaçlardan yarar görecek olanlar, kalp krizi geçirmiş ve kalp hastalığı riski yüksek olan kişilerdir, ama statinlerin bu riskli insanlardaki olumlu etkileri kan kolesterol düzeyinin düşmesi ile de ilgili değildir. Statinler bugün henüz tam olarak bilinmeyen bir mekanizma ile etkili olmaktadırlar. Bunun için de, kolesterol düzeylerinin ‘daha da düşürülmesi gayreti’ de ‘daha yüksek dozlar kullanılması’ önerisi de sadece ilaç firmalarının işine gelmektedir.

Üstelik bu ilaçların olduğundan düşük gösterilen kas erimesi, karaciğer hasarı, böbrek yetersizliği gibi çok ciddi yan etkileri vardır. Hayvan deneylerinde kanser yapıcı etkisi de gösterilmiştir.

Tereyağını lütfen kendi ekmeğinize sürün, ilaç firmalarınınkine değil.”

One Response to YUMURTANIN ERDEMLERİ RESMEN(!) ONAYLANDI!!!…

 1. Anonymous diyor ki:

  merhaba yumurta ile ilgili yazdıklarınızı okudum tabiki tamamına katılıyorum ben kimyagerim ve farmakoloji anabilim dalında yüksek lisansımı yaptım. bölümümüz genel olarak kolinerjik sistemler üzerinde çalışmaktadır. Yumurtadaki kolin düzeyi yaklaşık 300mg kadardır. ve dediğiniz gibi asla kolesterolü yükseltmez. kolinin kolesterolü düşürdüğü zaten biliniyor. hoş yükseltse ne olacak. kolesterolün masal olduğunu bir arkadaş çok güzel yazmış zaten.
  ayrıca tıbbın bir bilim olmadığı konusunda size yine tamamen katılıyorum. bunu tıbbın farmakoloji bölümünde bilimsel araştırmalar yaparken çok net bir şekilde gördüm. ilk günler alışmakta çok zorlandım.
  İnsanlara, üzerlerinde etiketlerde bir sürü içerik yazan tonlarca vitamin katkıları satıyorlar. Acaba yumurtanın içeriğini üzerine yazmaya kalksaydık kaç sayfa etiket olması gerekirdi.
  Yaşlılarımızın kolesterol korkusu yüzünden yemedikleri yumurta aslında onlara alzheimer gibi bir belada ne kadar yardımcı olacağını ne zaman söylenecek. doktorlarımız ilaç firmalarının güdümünden ne zaman çıkıp bu ve bunun gibi doğru şeyleri ne zaman söyleyebilecek.

  Bütün dünyadaki doktorları pençesine alabilmiş ilaç firmalarının güdümünden çıkabilmiş sizin gibi özgür beyinli değerli insanlar olduğu için geleceğe biraz olsun umutla bakıyorum…
  teşekkürler…
  kimyager
  sami aydın
  uludağ ünv. tıp fak. farmakoloji anabilim dalı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>