HAFİF MÜZİK DÜNYASINDA ÜÇ KADİFE SES….

“Kadınlarla müziğin yaşı yoktur.”
GOLDSMİTH

Frank-Sinatra-Frank-Sinatras-Gr-426390.jpgFRANK SINATRA

Francis Albert Sinatra (d. 12 Aralık 1915 – ö. 14 Mayıs 1998) ABD’li şarkıcı, sinema oyuncusu.Frank Sinatra’nın 1940’ların duygusal şarkıcısından 50’ler ve 60’ların sofistike ‘swinger’ yıldızına dönüşümü aynı zamanda Amerika’nın da içinden geçtiği moral ve kültürel değişimi simgeliyordu. İkinci Dünya Savaşı sırasında söylediği masum ve duygusal parçalarla ‘gurbette’ savaşan erkeklerin ve kocalarını özleyen genç kızların tercümanı olmuştu. 50’ler ve 60’lardaki yeniden çıkışıyla, Amerikan halkı, o ‘mağrur bakışlı’ halk delikanlısının, kozmopolit, her yüreğe göre duygusal parça söyleyen ‘faça yüzlü’ yıldıza dönüşümüne tanık oldu.Milyonlarca Amerikalı çift onun şarkılarını balayı klasiği saydılar. Sinatra aynı zamanda 58 filmde rol aldı; bu filmlerin tümünde de şarkıcı olarak sunduğu ‘sert-romantik’ portresini sürdürdü.

ella.red.large.jpgELLA FITZGERALD

Ella Jane Fitzgerald (25 Nisan 1917 – 15 Haziran 1996) yirminci yüzyılın en önemli caz vokalistlerinden biridir.Entonasyonunun ve yorumunun kusursuzluğu, doğaçlamalarda bir trompet gibi kullanabildiği üç oktav aralığını aşan sesiyle anılır. Elli yedi seneyi aşan kariyerinde 13 Grammy Ödülü ile A.B.D başkanları Ronald Reagan (Ulusal Sanat Madalyası) ve George H. W. Bush (Özgürlük Madalyası) tarafından verilmiş iki ayrı ödüle sahip oldu.Trompetçi ve caz vokalisti Louis Armstrong, gitarist Joe Pass ve orkestra şefleri Count Basie ve Duke Ellington ile yaptığı çalışmalarla da tanınır.

A.B.D’nin Virginia eyaletinde doğdu. Kısa süre sonra boşanan annesiyle New York’a taşındı. Geçirdiği tatsız olaylar yüzünden öğrencilik yıllarını güçlükle geçirmiş, ardından bir süre evsiz olarak yaşamıştır. İlk kez 17 yaşında Apollo Tiyatrosu’nda sahneye çıktı. Chick Webb’le tanıştı ve haftalık 12.50 dolar karşılığında grupla beraber turneye çıktı. «Love and Kisses» ilk kaydı yapılan, «A-Tisket, A-Tasket» ise tanınmasını sağlayan parçalardır. Webb’in ölümünden sonra orkestranın ismi değişti ve liderliği Fitzgerald devraldı.

1941’de solo kariyerine başladı ve Norman Granz’la çalıştığı caz konserlerine devam etti. Swing döneminin sona ermesi ve turnelere çıkan büyük orkestraların kapanışıyla birlikte Fiztgerald, ortaya çıkan Be-Bop akımından etkilenerek vokal tarzını değiştirdi. Dizzy Gillespie Orkestrası ile çalışmaları da onu yönlendirmiştir. Aynı dönemde Scat (kelimelerin olmadığı, anlamsız hecelerle emprovizasyon) tekniğini geliştirmiş ve ününü artırmıştır. Piyanist Ellis Larkins ile birlikte Gershwin bestelerini seslendirdi.

Çeşitli bestecilerin eserlerini seslendirdiği 8 şarkı kitabının ( Great American Songbook ) kayıtları devam ederken uluslararası turnelere de çıktı. Ölümünden sonra The New York Times köşe yazarı Frank Rich, bu eserleri seslendirerek beyaz ve Afrika kökenli Amerikalılar arasındaki kültürel bağların güçlenmesinde önemli rolü olan Fitzgerald’ın bunda en az Elvis Presley kadar başarılı olduğunu söylemiştir. Afrika kökenli bir sanatçının, göçmen yahudiler tarafından bestelenmiş yoksul kesimi anlatan şarkılarını hıristiyan beyazlara sevdirebilmiş olması, bu başarısını doğrular.

Fitzgerald uzun kariyeri boyunca ünlü birçok müzisyenle yanyana çalıştı. Trompetçi Roy Eldridge ve Dizzy Gillespie, gitarist Herb Ells, piyanist Tommy Flanagan, Oscar Peterson, Lou Levy, Paul Smith, Jimmy Rowles ve Ellis Larkins bunlardan bazılarıdır. Bu birliktelikler küçük gruplardan oluşuyordu ve performanslar genellikle canlıydı.

Decca, MGM, Atlantic, Capitol beraber çalıştığı şirketlerden bazılarıdır. Fitzgerald son kaydını 1989’da yapmış, 1991 yılında da son konserini vermiştir.

Dean Martin Picture.jpg DEAN MARTIN

Dean Martin (7 Haziran 1917 – 25 Aralık 1995) Amerikalı aktör ve ses sanatçısı. Asıl adı Dino Paul Crocetti’dir. Dino 17 Haziran 1917’de Steubenville/Ohio’da doğdu. Göçmen bir ailenin çocuğuydu, gençliğinde sayısız işte çalıştı. 10. sınıfa giderken evinde yasa dışı alkol bulundurma suçundan yargılandı ve okuldan uzaklaştırıldı.

Dino bir kumarhanede krupiye olarak çalışmaya başladı, birçok kart oyunu ve hileleri öğrendi. Bununla beraber bir çelik fabrikasında da çalıştı. Boks öğrendi ve maç başına on dolar kazanmaya başladı, bazen yirmi beş dolara kadar da çıkıyordu kazandığı para.

16 yaşında hiç istemeden de olsa parasız kaldığı bir zamanda komşusunun klübünde şarkı söyledi. aslında Dino hiç şarkıcı olmak istemiyordu, zaten kart numaraları yaparak daha fazla para kazanıyordu. Fakat arkadaşları, ahbapları onun şarkı söylemesini istiyorlardı. O da söylemeye devam etti. İlk önce çalıştığı klüpte söylemeye başladı. daha sonra çevredeki bar ve klüplerde söylemeye başladı.

Dino 21 yaşındayken Sammy Watkins tarafından keşfedildi. Sammy Watkins Dino’nun tarzından çok etkilendi ve onu çok büyük bir yıldız yapmaya karar verdi. ilk önce adını Dino Martini olarak değiştirdi. daha sonra Dean Martin olarak değiştirdi ve böylece efsane doğmuş oldu.

Daha sonra dean Jerry Lewis ile karşılaştı ve MCA ile bir kontrat imzaladı (1943). New York’daki Rio Bamba Room’da söylemeye başladı. sonra da bir radyoda söylemeye başladı (Songs by Dean Martin). bu program halkın ilgisini çekti.

Dean ve Jerry 10 yıl boyunca başarılı bir komedi şovu yaptılar. 1949’da kendi radyo programlarını yaptılar: The Martin and Lewis show. bu popüler şov 30 dakikaydı ve ilk önce NBS Radio’da yayınlandı.

«Martin and Lewis Show» 17 temmuz 1950’de «The Colgate Comedy Hour» ile birleşti. ve 10 başarılı yıla 16 film sığdırdılar. Fakat sonunda yolları ayrıldı. Böyle bir popüler komedi grubunun yollarını ayırması tüm hayranlarını şok etti. Grup en son 24 temmuz 1956 tarihinde New York’da bulunan the Copacabana’da şovlarını yapmışlardı.

Dean gruptan ayrıldıktan sonra solo çalışmalar yaptı. 2 nisan 1958 tarihinde film endüstrisine girdi ve sadece bir şarkıcı olmadığını, büyük bir aktör olduğunu Young Lions filminde kanıtladı. bu filmden sonra dean 35 tane daha film çekti. Aynı zamanda söylediği birçok şarkı 1995 yılında ölene kadar liste başı oldu. bu şarkıların başında «i’ll always love you», «if», «when you’re smiling», «oh marie», «i’d cry like a baby», «sway», «memories are made of this», «that s amore» gelmektedir.

Altmışların başında en tanınmış king of las vegas, beatles gruplarını «every body loves somebody sometime» şarkısı ile geçen dean artık çok ünlüydü.

16 eylül 1965 tarihinde saat 22:00’de NBC kanalında sunduğu the Dean Martin show 1965-1966 sezonunun en çok reyting alan programı oldu, yaptığı programda bölüm başına 40.000 $ alıyordu. televizyon izleyicileri dean’i seviyorlardı ve onu hiç bıkmadan izliyorlardı. Dean Martin program yapmaya devam etti. NBC kanalı Dean’e yeni bir teklif yaptı ve Dean de reddetmedi. Dean 3 yıllık sözleşme yaptı ve bölüm başına 283.000 $ almaya başladı. bununla beraber NBC aile şirketi RCA’dan hisse sahibi oldu. Ayrıca televizyonlarda haftada sadece 8 saat program yapıp en fazla para alan kişi de Dean Martin’di.

25 Aralık 1995’de hayatını kaybetti. Mezarı Westwood Memorial Park’tadır.

Kaynak : LastFm

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>