PKK TERÖRÜ KONUSUNDA KONAN YANLIŞ TANI!!…..

Kurdistan_Map.jpg

“Aptallığın en büyük kanıtı, aynı şeyi defalarca yapıp farklı bir sonuç almayı ummaktır.”
Albert EINSTEIN

PKK (Partiya Karkeran Kürdanistan = Kürdistan İşçi Partisi) terör örgütünün eylemlerinin sona erdirilebilmesi için doğu ile güneydoğu ilerimizin kalkındırılması, buralara yapılan yatırımların arttırılması, sosyal ile ekinsel (kültürel) kalkınmasının sağlanması, bu illerde kişi başına düşen milli gelirin batıdakilerle aynı düzeye getirilmesi, kısaca bu illerin batı illeriyle aynı düzeye çıkarılmasının yeteceği söylenmektedir. Bu sözleri her kesim yineleyip durmakta.

Elbette doğu illerinin durumunu batıdakiler düzeyine çıkarmak her T.C. Hükümetinin görevi, boynunun borcudur. Bunu ulusça hepimiz canı gönülden onaylarız.

Ancak, böyle yapılırsa PKK terörü kesin olarak ortadan kalkacak mıdır?…

Bu sorunun yanıtı HAYIR olacaktır. Çünkü olaya konan tanı (teşhis) yanlıştır. Çünkü PKK terörünü yürütenler de, onların arkasında durup yardım edenler de, bizim doğu illerimize gönenç (refah) gelmesi için değil, bambaşka bir amacın gerçekleşmesi için terörü başlatıp, bu güne kadar yürütmüşlerdir.

Bu amaç doğu illerimizde bir Kürdistan Devleti kurulmasıdır. PKK nın açılımında bile Kürdistan sözcüğü yer almaktadır!…

Bakınız adım adım buna nasıl yaklaşılıyor.

Geçen yıl, ABD ve Türkiye dışişleri bakanlarının, birbirlerinin çıkarlarını gözeteceklerini vurgulayan bir ortak strateji belgesine imza attıkları hafta, Amerikan Silahlı Kuvvetleri dergisinde (Armed Forces Journal-AFJ) yayımlanan bir yorumda, önümüzdeki yıllarda, Ortadoğu’da kararlı dengenin sağlanabilmesi için sınırların yeniden çizilmesi gerektiği, bu süreçte, birçok ülkenin yanı sıra Türkiye’nin de kaybedenler arasında yer alacağı yönünde bir öngörüde bulunulmuştu. Emekli yarbay Ralph Peters AFJ dergisindeki yazısında, Ortadoğu’daki kararsız dengenin (istikrarsızlık) en önemli nedeninin, Avrupalıların kendi çıkarları doğrultusunda, gelişi güzel çizdikleri sınırlar olduğunu savunmuştu. Peters, “bu sınırların bölgedeki azınlıkların durumu göz önüne alınarak yeniden çizilmeden kararsız dengelerin sonunun gelmeyeceğini” savunmuştu. Bir ABD generali de bizim delegelerimize “Bu fikri kabul etmiyorsanız, o zaman savaşırsınız” demiştir.

Irak’ı işgal etmek üzere harekete geçtiğinde ABD Kürt kartını açmıştır. Açıkça şunu demektedir. “Irak’a saldırıda bana destek vermezsen Kürt devletini kurarım, seni de bölgeden kovarım.” Amaç Kürt kartını oynayarak Türkiye’yi savaşın içine çekmek idi. Önce Türkiye’nin Kuzey Irak’ta işgalci olduğu kabul ettirilecek, bölgeden çekilmesi istenecek, sonra işbirlikçi Kürt hareketine destek arttırılacak. En sonunda da Türkiye ABD ile birlikte hareket etmediği sürece kukla Kürt devletini engelleyemeyeceğine inandırılacaktır. Türkiye’nin desteğini aldıktan sonra da yapılacak iş, Ortadoğu’nun göbeğine, Türkiye’nin de yanıbaşına bir ikinci İsrail gibi kukla Kürt devletini oturtmak olacaktır.

Bir yanılgıyı ortadan kaldıralım. Kuzey Irak’ta gerçekten bir Kürt devleti kurulmayacak. Hele hele bu devleti Kürtler kurmayacak. Kürt devleti diye çağrılan oluşum ABD’nin Ortadoğu’daki bir ajan devleti olacaktır. Karşı karşıya olan Türkiye ile Kürt aşireti değil, Türkiye ile ABD’dir!.. Orta Doğuda bir Kürt Devleti kurulması fikrini onaylayan iki devlet daha var : İsrail ile Ermenistan.

Türkiyede süregitmekte olan iç çekişmeler konusu için, “İki seneye kalmaz Kürt devleti kurulur, bu laik-antilaik çatışması değil, Kürt devletinin kuruluş aşaması” diyor Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan.

Bu düşünceye giden yolda bazı belirtiler de var. Iğdır’da bir mitingde yaptığı konuşmada Leyla Zana “Doğu illerinde bir Kürt federasyonu kurulması gerekir” demişti. Bunun üzerine çıkan tartışmada da “Neden böyle telaşlanıyorsunuz?… Bu federasyonu üç-dört yıl sonra zaten siz kendiniz kuracaksınız” diye noktayı koymuştu. Ayrıca Diyarıbakırda bir istinaf mahkemesi inşa edilmeye başlanmıştı. Belki bu günlerde tamamlanmıştır. Bilindiği gibi istinaf mahkemeleri, federasyonlardaki temyiz mahkemeleridir.

Durum böyle olunca, PKK terörünün kesin olarak ortadan kalkabilmesi için birbirinden farklı üç olanağın var olduğu görülüyor. Bunun için :

● ABD nin BOP planını tümüyle geri çekip, bundan vazgeçmesi;

● Karşımızdakilerin gerçek niyetlerini açığa vurarak, ABD generalinin dediği gibi bir savaş çıkması (bu savaşın kimler arasında olacağı ayrı bir tartışma konusudur);

● Türkiye’nin doğu illerinde bir Kürdistan kurulmasına kuzu kuzu razı olup, boyun eğmesi;

gerekecektir.

Bu öykünün nasıl bir son ile biteceğini zaman gösterecektir. Ama PKK terörünün ortadan kalkmasında doğu illerinin her yönden durumlarının düzeltilip, oralara gönenç gelmesinin bir çözüm yolu olmadığı açık bir gerçektir. En başta söylediğimiz gibi bu bir yanlış tanıdır ki bizi gerçekleri görmekten uzaklaştırmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>