ARILAR NEDEN YOK OLUYOR?…

“Doğa, Tanrı’nın yazdığı bir kitaptır.”
HARVEY

Son yıllarda yurdumuz ile başka ülkelerde arıların ortadan kaybolduğu söylenir olmuştu. Bunun nedeni için çeşitli kuramlar üretildi. Ancak HaberTürk bu konuda ilginç bir duyuru yayınlamış bulunuyor. Bu haberi olduğu gibi buraya alıyoruz.

Hergün cep telefonlarının zararı ile ilgili bir haber duyuyoruz. Sigara kadar zararlı olduğunu, doğaya olumsuz etki yaptığını, öldürücü etkisi olduğunu… İşte araştırmalarla kanıtlanmış bir sonuç daha!… Cep telefonu arıları da yok ediyormuş!…

Arı kolonilerinin gizemli bir biçimde yok olmasının nedeni cep telefonları mı?…

Uçuk bir korku filminden alınma bir komplo kuramı gibi görülebilir. Ama bazı bilim adamları cep telefonlarına olan düşkünlüğümüz sonucunda küresel kıtlıklar yaşanacağını ileri sürüyorlar. Çünkü arıların yok olması demek tarımsal üretimin de düşmesi anlamını taşıyor.

Cep telefonları ile öteki ileri teknoloji ürünü aygıtların yaydığı radyasyon, doğal yaşamı garip bir biçimde etkiliyor. Arı kolonilerinin ortadan kaybolması ABD’de başlayıp, sonradan Avrupaya yayılan bir olgu. Son olarak ileri sürülen kurama göre, cep telefonlarından yayılan radyasyonun, arıların yön bulma sistemlerini bozarak, kendi kovanlarına yolunu bulmalarına engel olduğu yolunda.

Arı kolonileri ortadan kayboluyor ama kitlesel biçimde arıların öldüğü de görülmedi. Arıların “kaybolması”ndaki gizemin, kovanlarına dönüş yolunu bulamayan tek tek dağıldıkları yerlerde ölmeleri olduğu olduğu sanılıyor.

Arıların kitlesel biçimde kaybolması Amerika’da ilk kez geçtiğimiz sonbaharda dikkatleri çekmeye başlamıştı. Yıllar önce Almanya’da yapılan araştırmalarda ise, elektrik santralleri yakınlarındaki kovanlarda yaşayan arılardaki davranış değişimlerini saptamıştı. Landau Üniversitesinden Dr. Jochen Kuhn söz konusu araştırmayı örnek göstererek, cep telefonlarından yayılan radyasyon sonucunda arıların kovanlarına dönüş yolunu bulamadığını ileri sürüyor.

Cep telefonlarının saçtığı tehlikeler yeni keşfediliyor!…

Cep telefonlarının zararları hakkındaki bilgiler yeni yeni ortaya çıkmaya başladı, Bunları destekleyecek veriler ise henüz yetersiz. Çünkü kitlesel felaketler olmadıkça, insanlarda kanser hastalıklarının oluşması ile kendini göstermesi uzun yıllara yayılıyor.

Bundan ötürü cep telefonunun eğer kanser yaptığı tezi doğruysa, bu savı destekleyecek verileri 2025 yılından başlayarak tıp dergilerinde görmeye başlıyabileceğiz.

Finlandiya’da gerçekleştirilen bir araştırmada 10 yıldan fazla süredir cep telefonu kullanmakta olan insanların kansere yakalanma risklerinin yüzde 40 arttığı saptanırken, İsveç’te yapılan öteki bir araştırma ise cep telefonundan yayılan sinyallerin beyin hücrelerini öldürdüğünü göstermişti.

One Response to ARILAR NEDEN YOK OLUYOR?…

  1. Anonymous diyor ki:

    CEP ÇOK ZARARLI

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>