KANSER SAĞITIMINDA YENİ UFUKLAR….

275031.jpg

“Başlamak, yarı bitirmektir.”
HORATİUS

Kanser sağıtımı için yeni yöntemler üzerinde çalışıldığını biliyoruz. Bu sağıtım biçimlerinin yurdumuzda da yürürlüğe konacağı duyuruldu. Bu nedenle daha önce yayınladığımız bir makalemizden bir alıntı yaparak bu yeni yöntemin ne olduğunu belirtmek istedik.

“SİHİRLİ MERMİ İNSANLARDA DENENECEK

İngiliz araştırmacılar sağlıklı hücrelere zarar vermeden kanserli hücreleri yok eden tedavi yöntemini insanlar üzerinde denemeye başlayacak. Sihirli mermi adı verilen yöntem üzerinde 11 yıldır çalışılıyordu.

LONDRA – İngiliz bilim adamları, dünyada ilk kez, sağlıklı hücrelere zarar vermeden kanserli hücreleri yok edebilen bir tedavi yöntemi geliştirdi. Kemoterapi ve radyoterapiye oranla çok daha etkili olduğu belirtilen yeni tedavi, şimdilik fareler üzerinde başarı sağladı. İnsanlar üzerinde denemelerse gelecek yıl başlayacak.

İngiltere’deki Newcastle Üniversitesi’nde 11 yıldır süren çalışmalar kanser tedavisinde umutlandıran sonuçlar verdi.

YUMURTALIK KANSERİNİ YOK ETTİLER
Bilim adamları sağlıklı hücrelere zarar vermeden kanserli hücreleri yok edebilen bir tedavi geliştirdiklerini duyurdu. Yeni tedavi yöntemi, fareler üzerinde çok başarılı sonuçlar verdi. Uzmanlar, farelerde yumurtalık kanserini yok etmeyi başardı. 

SIRADA AKCİĞER, PROSTAT VE SAFRA KESESİ KANSERLERİ VAR
Yeni yöntemin asıl umut verici tarafıysa, insanlarda akciğer, prostat, safra kesesi kanseri ve göz tümörlerinin tedavisinde kullanılabilecek olması.

Yöntemde, vücudun doğal savunma sisteminin bir parçası olan antikorlar hastaya enjekte ediliyor. doğrudan tümörü hedef alan antikorlar, ultraviyole ışığa maruz kaldıklarında harekete geçiyor ve sağlıklı hücrelere dokunmadan kanserli hücreleri yok etmeyi başarıyor.

Bilim adamları, bu özelliği nedeniyle tedaviyi “sihirli mermi” olarak nitelendiriyor. 

İNSANLARDA GELECEK YIL DENENECEK
Sağlıklı hücrelere de zarar veren, yan etkileri bulunan radyoterapi ile kemoterapiyle karşılaştırıldığında kanser tedavisinde yepyeni bir aşama olarak görülen yöntemin insanlar üzerinde denenmesineyse gelecek yıl içinde başlanması bekleniyor.”

Bu haberi yeni sağıtım biçiminin daha deney düzeyinde iken yayınlamıştık. Demek ki olgunlaştırılıp klinik uygulamaya geçilmiş bulunuyor. Bu kanser hastaları için çok önemli bir aşama, bir umut ışığıdır. Sonuçlarının iyi olmasını dileriz.

Not - Deney döneminde olan başka bir kanser sağıtma yöntemi daha var. Bunu da klinik uygulama alanına girdiğinde tekrar yayınlayacağız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>