GAP’ta KANOLA ile ASPİR YAĞI ÜRETİMİ?!….

{A237EBEC-5EFC-4322-833C-A5B8D8282BB9}.jpgaspir1.jpg

Solda Kolza çiçeği, sağda Aspir bitkisi çiçeği

Gazetelerde şöyle bir haber çıktı :

“Açıklanan GAP Eylem Planı sonrasında yabancı yatırımcılar GAP’ a dönük yatırımlar için harekete geçti. İsrail, Hollanda, İspayol kuruluşlar özellikle bioyakıt üretimi içn Tarım Bakanlığına başvurmaya başladı. GAP’ ın bioyakıt üretiminde kullanılan kanola (*), aspir(**) gibi gibi ürünleri üretmek açısından Avrupanın en uygun yeri olması nedeniyle 500 milyon Euroya kadar yatırım maliyeti olan 5 proje Tarım Bakanlığından resmen bilgi istendi. Bunların başında İspanyol firmalar geliyor.”

Bu ilk bakışta olağan tarım yatırımını ilgilendiren bir haber gibi gözüküyor. Ama burada bizim hemen dikkatimizi çeken, ilgililerin de gözden kaçırmaması gereken bazı özellikler var!..

Nedir bunlar?..

Önce GAP bölgesinde biodizel elde edilebilecek yağlı bitkiler üretileceğinden söz ediliyor. Sonra bu ürünlerin KANOLA yağı ile ASPİR bitkisi olacağı söyleniyor.

Dikkatinizi çekerim!.. KOLZA yağı değil, KANOLA yağı deniyor. Bu iki yağ arasında büyük fark vardır (bkz. birici dipnot). Biodizel Kolza yağından üretilir. Kanola yağı ise yemeklik bir yağ olarak aynı bitkiden bir Kanada firmasınca üretilmiştir. Her ne kadar bu günlerde, yemeklik yağ olarak, Kanola Yağının büyük propagandası yapılıyorsa da, aslında bu yağ zeytin yağının “tağşiş” i (***) için üretilmektedir. Kanola Yağından biodizel üretme, önce Kolza Yağını üretip sonra bundan Kanola Yağı elde ettikten sonra biodizel üretme anlamını taşır ki, biodizel için gereksiz bir pahalı yolun seçimi demektir. Akıl dışı bir yoldur. Eğer gazete habercisinin bir “dil sürçmesi” değilse bu iş için baş vuran yabancı firmalar biodizel üretmek için değil, ama yemeklik yağ elde etmek için KOLZA tarımı yapmak istiyorlar. Bu sakıncalı bir gidiştir.

(Aspir Çiçeği Yağı) (Conjugated Linoliec Acid) na gelince… Aşağıdaki ikinci dipnotta görülebileceği gibi bu yağ, arada bir biodizel üretiminde kullanılsa bile, asıl amaç olarak tümüyle yemeklik yağ olarak düşünülmektedir (doğal olarak hangi yol daha fazla para getiriyorsa o yol seçilecektir). Dahası bazı “rejim” reçetelerinde bile yer almaktadır.

O halde biodizel üretmek için bu bitkilerin tarımını yapacağız demek ne anlama gelir?.. Çünkü açık açık yemeklik yağ üretmek istiyoruz demek daha doğru olmaz mıydı?..

Bu da gösteriyor ki, bunu söyleyenler bir aldatmaca içindedirler. Çünkü gerçek düşüncelerini gizleyerek işe girişmek istiyorlar. Bunun nedeni çok düşündürücüdür!.. Umarız Tarım Bakanlığı yetkilileri de aradaki farkı görüp ona göre işlem yaparlar.

Biz günümüzde sofra ile mutfakta kullanılan yağların kaynakları tükenmedikçe, bu türden sanayi yağlarının mutfağa sokulmasını hiç uygun bulmuyoruz. Ayrıca bunların zeytin yağı gibi az bulunur bir yemeklik ürünü “tağşiş” etmek için kullanılmasını da, doğal olarak, çok sakıncalı bulup tümden kabul etmiyoruz.

Uyarıyoruz!.. Bu doğrudan doğruya, para kazanabilmek için halkın sağlığıyla oynama, anlamını taşır.

——————————————————————

(*) 01.01.2008 tarihli “Kolza ya da Kanola Yağı Hakkında” başlıklı makalemiz.

(**) Aspir (Carthamus tinctorius), Yalancı safran olarak da bilinir, papatyagiller (Asteraceae) familyasından 50-100 cm boyunda, yaz sonuna doğru (Haziran sonuna doğru-Temmuz Başı) sarı, krem, beyaz, kırmızı ya da turuncu çiçekler açan bir bitki türü.

Anavatanı Arabistan Yarımadası olup, İran, Hindistan, Pakistan gibi ülkelere yayılmıştır. Türkiye’de Anadolu’da yabani olarak rastlanmakta, ekimi de yapılmaktadır. Benzerliği sebebiyle ticarette safran bitkisiyle sık sık karıştırıldığından “yalancı safran” denilmektedir.

Aspir, kuraklığa dayanıklı, yazlık karakterde, ortalama 110-140 gün arasında yetişebilen tek yıllık bir uzun gün yağ bitkisidir. Aspir, genellikle 80–100 cm arasında boylanabilir, dikenli ile dikensiz biçimleri olan bu bitkinin, dikenli biçimleri dikensizlere göre daha fazla yağ içerir. Sarı, beyaz, krem, kırmızı ile turuncu gibi değişik renklerde çiçekleri vardır. Yaklaşık 2.5–3.0 m derinlere gidebilen bir kazık kök sistemine sahiptir. Tohumları, beyaz, kahverengi ile üzerinde koyu çizgiler bulunan beyaz tanelerbiçimindedir. Dallanan, her dalın ucunda içerisinde tohumları bulunan küçük tablalar oluşturur. Renkli çiçekleri (petaller) gıda ile kumaş boyasında kullanılır. Tohumlarında % 30-45 arasında yağ bulunur . Yemeklik yağ olarak kullanılır. Yağı, sabun, boya, vernik, cila olarak kullanıldığı gibi, Linoleik asit içerdiğinden yemeklik yağ kalitesi yüksektir (Linoleik (Omega-6) ile Oleik (Omega-9, zeytin yağı kalitesinde) . Ayrıca yağı biyodizel olarak kullanılabilir, küspesi ise hayvan yemi olarak kullanılır (küspesinde ortalama % 25 protein vardır).

Aspir, Türkiye’de Eskişehir, Burdur, Isparta gibi belli yörelerde üretilmekte olup, üreticinin kendisince tüketilmektedir.

Aspir yağlık bir ürün olduğu için, sanayide yağ elde etmek üzere değerlendirilir. Yağ elde edilmesinde, ayçiçeği işleyen tüm makineler aspir işlemeye de elverişlidir. Herhangi bir makine değişikliğine gerek yoktur. Bu nedenle, ülkemizde sanayide işlenmesi açısından hiçbir problem olmaması gerekir.

Düzenli CLA (Aspir Çiçeği Yağı) (Conjugated Linoliec Acid) alımı yağların vücutta depolanmasına yardım eden lipoprotein-lipaz enziminin çalışmasına engel olup, vücutta depolanan yağ niceliğini azaltır, ayrıca daha önceden depolanmış yağları serbest bırakarak kan akışına dönmesini sağlar. Kan akışına geri dönen yağlar kaslarda enerji kaynağı olarak kullanılır. Bu nedenle CLA alımının bir egzersiz programı ile desteklenmesi kan akışına geri dönen yağların yakılmasını kolaylaştıracaktır. Vücuttaki 1 gr yağ, 1 gr kastan iki kat daha fazla yer kaplar. Zayıflamak için yapılan düşük kalorili bir diyet proğramı vücuttaki yağ miktarı ile beraber kas miktarını da düşürmektedir. Diyet bırakıldıktan sonra kaybolan kasların yeri yağ ile doldurulacağından, vücut tekrar kilo almaya başlar. Bu nedenle az yağlı bir diyet proğramı eşliğinde CLA alımı vücuttaki yağ miktarını azaltırken kas miktarını korur, böylece diyet bırakıldıktan sonra biçiminizi korumanıza yardım eder. CLA herhangi bir diyet, kilo verme ya da egzersiz proğramından sonra kullanılırsa jo-jo etkisi denen yeniden hızla kilo alma problemininin giderilmesinde de yardımcı olur. Vücut geliştirme çalışması yapanlar da formlarını korumak, yağsız kas niceliğini arttırmak için CLA kullanabilirler.

(***) Bir maddeye, fazla kar elde etmek için, daha ucuz bir benzeri madde katmak yoluyla sahtecilik yapmak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>