BAŞKA BİR ZEKA ÖĞESİ : SİNİR HÜCRELERİ BAĞLANTILARINDAKİ UYARI AKTARIM HIZI….

noron3.JPG

“Doğru bilinmeyince eğri bilinmez.”
TÜRK ATASÖZÜ

Düşünce işlemini zekamızı kullanarak yürütürüz. Bu da bilindiği gibi, beynimizdeki sinir hücrelerinin (neurons) çalışması sonucunda gerçekleşir. Sinir hücreleri bu işlevi yürütebilmek için, telefon kablolarını andıran uzantılarıyla (dentrid ile aksonlar) birbirlerine bağlı olup, bu yolla birbirleriyle bilgi alış-verişi yaparlar. Beyindeki ak madde tümüyle bu uzantılardan oluşmuştur. Beyin korteksini yapan boz madde ise sinir hücrelerini barındırır.

Sinir hücreleri arasındaki bu bilgi alış-verişi duraklar ya da tümüyle durursa zeka, dolaylı olarak düşünceden söz edilemez. Bu durumda sadece zeka değil, beynin özdevinimli (automatic) olarak yürüttüğü öteki işlevleri de zarar görür. O halde sinir hücreleri arasındaki bu bağlantı çok büyük önem taşımaktadır.

Böyle olunca bu bağlantının hızı da ön sırada gündeme gelecektir. Çünkü sinir hücreleri arasındaki iletişim ne kadar hızlıysa beyin işlevleri, bu arada zeka o kadar hızlı iş görüp, sonuca ulaşabilecektir. Hızlı düşünüp, hızla sonuca varma buna bağlıdır.

Düşünme sırasında beyindeki nöronlar arasında uyarı aktarımı hızı, Tanrı tarafından öteki işlemlerin hızlarına göre bir parça kısıtlı tutulmuştur. Bu hız 20 – 30 m/s dir. Ama bütün işlemlerin, bütün doğrultularda (mm.) ile ölçülebilen uzaklıklar ıçinde yürütüldüğü düşünülürse, bu hızın yeterli olduğu anlaşılacaktır. Öyle ki, beyin içinde en uzak noktaya uyarı aktarımı saniyenin 5/1000 inde varır.

Normalde bu böyledir. Uyarı aktarımı nöronların uzantıları olan akson ile dentridlerin üzerinde ilerler demiştik. Bunlar miyelin bir kılıfla sarılıdırlar. Miyelin kılıflar yer yer Ranvier Boğumu denen noktalarda daralma gösterir. Uyarı aktarımı Ranvier Boğumlarında bir anlık duraklama gösterek ilerler. Çünkü sinirler boyunca uyarı aktarımı hızları miyelin kılıfların tam olup olmadığına bağlıdır (*). Herhangi bir nedenle miyelin kılıflarında zayıflama ya da kaybolma varsa uyarı aktarım hızları da düşecektir. Bunun beslenmeyle ilgisi vardır.

Nedenine gelince… miyelin kılıflar yağ dokusundan oluşur. Sinir hücrelerinin zarları da, her hücrede olduğu gibi, yağ dokusundan yapılmıştır. İşte bu yüzden beyinin kuru ağırlığının % 60 – 65 i yağdan oluşmaktadır. Günümüzde, tarafımızdan nedenleri pek de anlaşılamayan, besinlerle alınan yağlar üzerinde, diyet adı altında yapılan oynamalar pek sakıncalı gözükmektedir.

Çünkü sinir uzantıları üzerindeki uyarı aktarım hızı, altı tane olan zeka öğelerinden biridir. Ayrıca sinir hücre zarları da, gerekli yağ eksikliği yüzünden zarar görüp, hücrenin madde alış verişi bozulabilir. Bu da sinir hücrelerinin işlevlerinin bozulmasıyla sonlanır.

Bu yüzden sık sık, diyetteki yağlar üzerinde yürütülen oyunların durdurulması gerektiğini vurguluyoruz. Gidiş böylece sürdürülürse, ilerki kuşakların beyin sağlığı, özellikle zeka düzeyleri açısından endişeli olduğumuzu anlatmaya çalışıyoruz. Eğer bu konuda bazı çıkarlar söz konusuysa, bunun da bir yerde önlenip durdurulması gerekir. Bunun için de yeterli bilgi ile zekaya gereksinim vardır.

Görüldüğü gibi, iş dönüp dolaşıp gene zeka üzerinde düğümlenmektedir…

——————————————————————————-

(*) Bu konuda sinir sistemini ilgilendiren bir hastalık vardır : Mültipl Skleroz (MS). Burada sinir mıyelin kılıfları zarar görmüştür. Dünyada iki milyon kadar MS li hasta olduğu çıkarımsanıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>