BANKER KASTELLİ….

banker.jpg
“kapitalizm sonu gelmez bir dehşettir.”
Vladimir Ilyich Ulyanov (LENİN)

Gözüme bir köşe yazısında “Mustafa Hoş” imzasıyla bir bölüm ilişti. Yazı aynen aşağıdaki gibi :

Banker Kastelli Halk Kahramanı Değildi

Abidin Cevher Özden nam-ı diğer Banker Kastelli öldü. Ölüm karşısında duyarsız kalmak mümkün değil. Ama Banker Kastelli’nin ölümü karşısında sergilenen durum biraz da ayıp artık. Bu adam fırsatçılığın, dolandırıcılığın, kandırmacılığın simgesi oldu. Çok can yaktı. Sistem tam da böyle adamların ortaya çıkmasını sağladı. Vahşi kapitalizmin kendi çocuklarını da yediğinin göstergesidir bana göre bu ölüm. Ama öyle bir medya ki sağlığında da, ölümünde de adamı kahraman, uzman bilirkişi yaptı neredeyse. Bankacılık ve finansla ilgili bir konu tartışılacaktı; bir genç arkadaşım uzman olarak Banker Kastelli’yi önermişti bir toplantımızda. Olacak şey değil ama, o uzman bir adam olarak biliyordu Banker Kastelli’yi. Tıpkı Kenan Evren’i kötü bir ressam olarak tanıyan kuşak gibi.”

Yukardaki yazıda anlatılanlara hiç şaşmamak gerekir. Çünkü anımsadığım kadarıyla, bir vakitler Banker Kastelliye bir Üniversitemizde konferanslar verme olanağı sağlanmıştı!!.. Onun ekonomi konusundaki derin bilgi(!) ile deneyiminden(!) gençleri yararlandırmak için!!..

İyi de, Banker Kastellinin eğitim düzeyi nedir?.. Üniversitede ders vermeye yeterlimidir?.. Sorularının yanıtları hiç aranmadı. Oysa Banker Kastelli sadece Ticaret Lisesini bitirmişti. Eğitim yaşamını bu düzeyde noktalamıştı. Engin deneyimi(!) ise, yukardaki yazıda anlatıldığı gibi fırsatçılık, dolandırıcılık ile kandırmacılıktan geçiyordu.

Bu tablo pek çok kez değinmiş olduğumuz bir düşünceyi onaylamakta… Bu düşünce toplumumuza bir kaç kuşak boyunca aşılanmakta olan “Tilki zekasına sahip olun; bu size yeter” öğüdünün bir sonucunu anlatmakta olup tam da buna uymaktadır. Buna, aşağıdaki dipnotta verdiğimiz makalelerden birinde şöyle değinmiştik :

“Aslında, dededen miras kalmadıkça ya da piyango türünden bir talih oyunundan kazanılmadıkça, bir insanın yaşam süresi servet edinmeye yetmez. Size birisi “sıfırdan başlayıp, kendi gayretimle bu güne kadar bu serveti yaptım” diyorsa, yukarda saydığımız ahlaksızlıklardan biri ya da bir kaçının kullanılmış olabileceğini hemen aklınıza getirmelisiniz. Böyle bir durum için söylenmiş olmalıdır, “Şecaat arzederken merdikıpti sirkatin söyler = Çingene delikanlı yiğitliklerini sunarken hırsızlıklarını anlatır” tümcesi.Kazanılan maddi varlığın zeka ölçüsü olarak alınması, zekanın oldukça aşağı bir düzeyde kalmasıyla sonuçlanır. Bu düzey “ilkel zeka” düzeyidir ki, hayvan zekasıyla eşittir. Çünkü hayvanlar da çıkarlarını çok iyi bilirler, bu yolda insanı hayrette bırakabilecek bir çok karmaşık düzenler kurabilirler. Buna en iyi örnek tilkilerin davranışı olduğu için biz buna ‘tilki zekası’ diyoruz.

Tilki zekasına sahip olanlar bayağı, kolay aynı zamanda ilkel olan bir takım kurnazlıkları, çok büyük zeka belirtisi zannederler. Bu da onların zeka konusunda daha yüksek düzeylere ulaşmalarını önler. Çünkü, zavallı durumda olan zekalarının çok yüksek bir düzeyde olduğunu, bir yanlış olarak önceden kabullenmişlerdir. “

Böylece daha önce etraflıca anlattıklarımızdan(*) anımsayacağınız gibi, “Tilki Zekası” bir ilkel zekadır. Milyonlarca yıl önce yaşamış atalarımız ile hayvanlara özgü bir zeka türüdür. Aramızda bu tür zekası olan bir çok kişinin varlığı bir gerçektir. Böyle olmasaydı Banker Kastelli Üniversitede ders veremezdi!..

Ölülerin ardından iyi konuşmak gerekir. Ama, örflerimiz uğruna bazı gerçekleri de gizledikçe girdiğimiz eğri yoldan hiç bir yere çıkamayacağımız da açıkça bellidir. Doğrunun ne olduğunu görerek bir an önce toplumu çepeçevre saran, bazı önünü ardını görmez politikacılarca topluma pompalanmış olan, bu “Tilki Zekası”ndan bir an önce kurtulmak gerekir.

Bizden sonraki kuşaklara ucuz, bayağı kurnazlıkların gerçek insan zekası olmadığını anlatıp, onların yaratıcı insan zekası yönünde yürümelerini sağlamalıyız. Toplumun zihinsel özgürlüğüne kavuşması için bu baş koşuldur.

Yoksa daha bir çok “Banker” ya da benzeri olayı göreceğimizden hiç kuşkunuz olmasın!..

————————————————————————-

(*) bkz. 04.03.2008 – 12.12.2007 – 13.05.2007 – 09.04.2007 – 06.02.2007 – 04.02.2007 – 28.01.2007 tarihli makalelerimiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>