ŞİŞLİ HASTANESİNDE YAPILAN İLK AÇIK-KALB AMELİYATI… (1 inci kitaptan)

(……..) Her ne ise 1969 yılı Mart ayında hazır olan ASD olgusunu ameliyata aldık. Elbette başarılı bir ameliyat oldu. Herkes bunun hastanedeki ilk ameliyat olduğu için başarısız geçebileceğini düşünmekte, dahası ummaktaydı. Ama ameliyatı yapan ekip için bu ilk değildi. Bir türlü bunu akıl edemiyorlardı. Ekip bunun gibi pek çok ameliyatı, hele Dr. Güran yönünden düşünürsek, çok daha zor koşullarda başarmışlardı.

Olgunun gece boyunca yeğin bakım birimindeki izleme işlemini Dr. Güran’ın kendisi yaptı. Bu ilk olguda tatsız bir olay çıksın istemiyordu. Sabah olduğunda yeğin bakıma ilk Dr. Faruk Ertuğ geldi. Hastanın yaşadığını görünce şaşkınlık içinde “Demek yaşıyor ha!” deyiverdi. Ne ummuş, ne bulmuştu. Aslında haklıydı da. Çünkü Sişli Hastanesinde açık-kalb ameliyatı yapmaktan kime söz etseniz aynı tepkiyi verirdi. Kendisine yukarda söylediklerımızi tekrarladık “Bu olgu hastane için ilk, fakat bu ekip için öyle değıldir. Bu ekip bundan sonra pek çok açık-kalb ameliyatını başarıyla gerçekleştirecektir. Bunu böylece bilin..” dedik. Gene de hayretler içinde, durumu ötekilere aktarmak üzere, yeğin bakım biriminden hızla uzaklaştı.

Daha sonra başhekim geldi. O kalb-akciğer makinasının hazırlanması ile temizlenmesi sırasında harcanan bir çok şişe steril serum fizyolojiğe aklını takmıştı. Ekibi kutlayacağına büyük bir hiddet gösterisi içinde klinikten ayrıldı. Sanki bizler pek kötü, zarar verici bir iş yapmıştık. Bu kötülüğe de devam etmek istiyorduk. Dedim ya, anlaşılır gibi bir şey değildi. Hiç olmazsa başarı karşısında “Sezar’ın hakkını Sezara…” verselerdi. Dr. Medih Egemen, açık-kalb cerrahisi için kayıtsiz koşulsuz olumsuz bir önyargıya sahipti. Bunu değiştirme olanağı yoktu. Çünkü Albert Einstein’in de dediği gibi “Bir önyargıyı yok etmek atomu parçalamaktan çok daha zordur”. Ama ne olursa olsun biz yolumuza devam etmekte kararlıydık. Sonra birer ikişer öteki gruplardan hekimler gelmeye başladı. Neyse onlar yapılan iş için ekibi kutladılar da bir parça rahatladık.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>