ŞİŞLİ HASTANESİNDE KARŞILAŞILAN ANLAMSIZ DİRENÇ!… (1 inci kitaptan)

Ameliyathane hazır olduğüna göre, açık-kalb cerrahisine başlayabilmek için kardioloji destegi de sağlanmalıydı. Bunun için hastanenin dahiliye servisi kadrosunda çalışmakta olan, ABD de uzun bir süre kardioloji çalışmış olan Dr. Semir Abbasoğlu’yla anlaştık. O bize ameliyat için hastaları seçip hazırlayacaktı. Dr. Abbasoğlu gerçekten yaptığı işi iyi bilen biriydi. Bir özelliği vardı. Onun yazdığı reçeteleri okuyamamak gibi bir güçlük yoktu. Çünkü reçetelerini daktiloyla yazmaktaydı. Kısa sürede bize bir ASD olgusu hazırladı. Artık ameliyatlara başlayabilirdik. Bize anezteziyoloji yönünde destek verecek olan hekim Dr. Ayhan Sanbay’dı. Kendisi bu güne kadar yaptığımız toraks ameliyatlarında yeterliliğini kanıtlamıştı.

Bütün bunlar olurken 1969 yılına girilmiş, bir kaç ay da geçmişti. Ama güç te olsa az yol alınmamışti. Fakat Hastane içinde, bizim ameliyathane hemşiresini bile içine alan, yapılacak açık-kalb ameliyatı için büyük bir direnç başgöstermişti. Bunun nedenini anlamak çok güçtü. Çünkü yapılması öngörülen iş bütün hastane için bir ileri atılım demekti. Başta başhekim Dr. Medih Egemen, bizim kliniğin şeflerinden olan Dr. Faruk Ertuğ, Şişli Hastanesinin bundan önceki başhekimi, o zamanın Sağlık Bakanlığı müsteşarı, ki sık sık hastaneye gelirdi, yapılacak işi bütün güçleriyle önlemeye yönelik söylemlerde, eylemlerde bulunuyorlardı. Hele müsteşar bey Hastane için mezbele (çöplük) deyimini kullanarak “Şişli mezbelesinde bu iş olmaz” demekteydi. Ayrıca bütün genel cerrahlar da açıkça olmasa bile, direnç içindeydiler. Bu durumda işimiz çok güçtü. Açık-kalb ameliyatını bütün bu zorlukları göğüsleyerek yapmamız gerekecekti.

Öncelikle başhekim ameliyatta kullanılacak sarf malzemesini satın alıp kliniğe vermek istemiyordu. Bu çok önemliydi. Hemen çıkarımsanacağı gibi bu malzeme olmadan ameliyatı yapma olanağı yoktu. Ama buna da çare bulduk. Ötekiler söyledikleriyle ameliyatlara yardımcı durumdaki elemanların, hemşireden otoklavcıya kadar, işleri savsaklamasına yol açıyorlardı. Sizin hemen anlayacağınız gibi Şişli Çocuk Hastanesinde açık-kalb ameliyatı yapmayı nerdeyse uzaya uydu göndermekten güç hale getirmeye çalışıyorlardı!..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>