DÜŞ İÇİN YAPILMIŞ TANIMLAR…..(3 üncü kitaptan)

Yorumlanmamış bir düş okunmamış bir mektuptur.
Babil Talmud’u (Talmud Bavli)

Düşler yarının soruları için bu günün yanıtlarıdır
Edgar Coyce

Düşler yaşam için birer provadır.
Alfred Adler

Bazı incelemelere gimeden önce, düş nedir?… Sorusunun yanıtını araştırıp, düş’ün tanımına ulaşmak gerekir. Bu konuda çeşitli kaynaklar, aşağı yukarı birbirine benzer tanımlar vermişlerdir.

Bunlardan Brittanica ansiklopedisine göre düş “ Uyku sırsında yaşanan sanrı benzeri bir deneyimdir “ .

Wickipedia ansiklopedisi “ Bir düş, uyku sırasında tasarlanmış biçimler, sesler ya da öteki duygulardan oluşan deneyimdir “ diyor.

“ Düş uykunun hızlı-göz-hareketleri (REM) evresinde oluşan zihin eylemidir. Genellikle bir çok görüntü biçimleri, manzaralar ya da anlatılmış düşüncelerden oluşur “ diye tanımlamış Colombia Ansiklupedisi.

Free Dictionary “ Uykunun bazı evrelerinde, zihinde istem dışı oluşan bir dizi görüntü, fikir, heyecanlar ile hislerdir “ diyor düş için.

Bir başka tanımı MSN Encarta Encyclopedia şöyle yapmış : “ Düş görme, uyku sırasında oluşan, uyanıklıktaki düşünceden farklı zihin eylemi biçimidir “.

Dikkat edilecek olursa yapılan tanımların hiç birinde düşlerde görülenlerin bazı simgelerle oluştuğu, bu yüzden de bir düşün gerçek anlamına ancak onu yorumlamak yoluyla varılabileceğinden söz edilmemiştir. Oysa bu, düş’ün en büyük özelliği, belki de en belirgin niteliğidir.

Bu gerçeği de göz önüne alarak bizim bir tanım yapmamız gerekirse :

Düşler uykunun belli evrelerinde yaşanan, bazan sesli- renkli olabilen bir dizi görüntü olup, konuların simgelerle anlatıldığı, çoğu kez anımsanamandığı ya da kısa sürede bellekten silinebildiği birer yaşamsal deneyimdir.

Diyebiliriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>